Poliszynel i jego tajemnice. Poznaj paskudę!

Jola pisze na BLOGU

Kamerdyner paskuda. Plotkarz, figlarz i prześmiewca!

Kto to taki? POLISZYNEL I JEGO TAJEMNICE!

W Hiszpanii to Don Cristobal, w Wielkiej Brytanii Mister Punch, w Niemczech Kaspar, w Rosji Petrushka.  POLISZYNEL, to o nim mowa. Sekret który znają wszyscy, rzekoma publiczna tajemnica.

Po włosku  segreto di Pulicinella,  po francusku  un secret de Polichinelle.

Czy wiecie skąd pochodzi to wyrażenie? Kim był Poliszynel?

Poliszynel to postać kamerdynera, paskudy 🙂 noszącego maskę z długim czarnym dziobem, ubranego w biały kostium. Na głowie nosił czapkę w kształcie stożka. Poliszynel wywoływał śmiech. Był bezpośredni, arogancki, miał język ostry jak brzytwa. Postać wywodzi się z komedii dell’arte z XVI wieku, odgrywanej przez aktora lub  marionetkę. Włoskie słowo “pulcino” oznacza kurczaczka. Postać Poliszynela była tak popularna we Włoszech, że dało to początek włoskiemu wyrażeniu: segreto di Pulicinella (tajemnica Poliszynela), które w XIX wieku dalej z włoskiego przeszło do języka francuskiego. 

POLISZYNEL  na włoskiej  SCENIE

Wprowadzenie postaci Poliszynela na scenę było bardzo istotne. Przekazywała bowiem ona publiczności dodatkowe informacje o tym co się dzieje podczas przedstawienia. Te komentarze pozwalały lepiej zrozumieć fabułę.  Tak więc podczas przedstawienia Poliszynel przechadzał się po scenie i rzucał na głos przeróżne komentarze. Zdradzał też sekrety bohaterów przedstawienia. Jego „podszepty” dynamizowały sztukę. Poliszynel był wręcz niezbędną postacią podczas przedstawień. Był śmieszny, rubaszny, mógł sobie na wiele pozwolić 🙂 Nawiązywał bezpośredni kontakt z publicznością.

POLISZYNEL w sztuce

Wizerunek Poliszynela nie był związany z konkretną epoką. Ewoluował we Włoszech i później w innych krajach. Postać Poliszynella została uwieczniona w literaturze i sztuce. Ten gaduła stał się poniekąd częścią europejskiego dziedzictwa. Są hipotezy że maska Pulcinelli ma swoje korzenie w antyku i powstała z inspiracji maską Maccusa.  W starożytnym rzymskim dramacie ludowym Maccus był takim Poliszynelem. W XVII wizerunek Poliszynela zaczął się pojawiać w sztuce. Np. balet “Petrushka” Igora Strawińskiego to inspiracja Poliszynelem. Znakomite wizerunki Poliszynela stworzył włoski malarz związany z Wenecją Giandomenico Tiepolo. Jego freski można obejrzeć w pałacu Ca’ Rezzonico. Zachwycają one kreską, jasnością kolorów, wreszcie poczuciem humoru tego XVIII-wiecznego artysty.

Dziękuję że czytasz ten artykuł. Mam nadzieję że był interesujący i poszerzył twoją wiedzę. Jeśli chcesz zatopić się we włoskie i francuskie klimaty zapraszam do INSTYTUTU SOLLARES. Kursy języka włoskiego online i języka francuskiego online prowadzą native speakerzy.

Sprawdź rozkład jazdy w NOWYM SEZONIE 2023/24 TUTAJ

Zapoznaj się z nasza ofertą: