Jak DYSLEKTYK uczy się języków?

Jola pisze na BLOGU

UMYSŁ DYSLEKTYKA JEST JAK SITO

Informacje wchodzą i wychodzą. Totalny przepływ. Jak dyslektyk uczy się języków obcych?

Nie obrażaj się gdy dyslektyk nie złoży ci życzeń urodzinowych. To nie lekceważenie czy złośliwość z jego strony. Jeśli konkretna data nie jest przypisana na zasadzie skojarzeń do obrazu,  to mózg dyslektyka jej nie zapamięta. Podobnie jest z nauką języków obcych. Dyslektyk nauczy się KAŻDEGO języka,  jeśli będzie wiedział jak się uczyć.

O co chodzi z tą DYSLEKSJĄ?

Na początek trochę teorii o tym jak działa mózg podczas czytania. Specjalistka od dysleksji Maryanne Wolf opisuje, że mózg tworzy wyspecjalizowany obwód, który służy wyłącznie do czytania. Ten obwód łączy części mózgu, które pierwotnie zostały zaprojektowane do pełnienia innych funkcji, takich jak np. wyszukiwanie nazw. „Obwód czytania” łączy procesy z różnych obszarów mózgu. Działa jak automat. Wyjątek stanowią dyslektycy. Ich mózg nie łączy kropek tak szybko. Dlatego dyslektycy często mają problemy z czytaniem i nauką języków.

DYSLEKSJA a język hiszpański

W szkołach zaczynamy naukę języków obcych od angielskiego. To koszmar dla dyslektyka. Czuje się na lekcjach jak głupek. Jego postępy w nauce są często tak mierne, że popada we frustrację. Porównuje się oczywiście do rówieśników, nie dyslektyków. I jeszcze te komentarze z zewnątrz: angielski to prosty język, wręcz prymitywny. W czym zatem problem?

Zacznij naukę od  języka HISZPAŃSKIEGO!

W wielkim uproszczeniu języki możemy podzielić na PRZEJRZYSTE -kiedy występuje zgodność dźwięków i liter i języki NIEPRZEJRZYSTE kiedy dźwięki i litery różnią się.

W tej drugiej grupie jest język angielski, francuski, duński ale też i polski. Dlatego dzieci z dysleksją mają problem z czytaniem i pisaniem w naszym języku.

Jaki język obcy jest zatem najlepszy dla dyslektyka?

Języki z pierwszej grupy: hiszpański, włoski, niemiecki, mandaryński. Jeśli dyslektyk zacznie od języka hiszpańskiego będzie wiedział jak się uczyć kolejnych języków, również tych trudniejszych. Zbuduje swoją pewność siebie, nauczy się jak uczyć się języka.

Świat dyslektyka

Wyobraźcie sobie dyslektyka w jakim jest stresie podczas zajęć językowych. Czytanie poleceń- dyslektyk nie rozumie co czyta, tak jest skoncentrowany na samym procesie czytania. Często teksty w książkach są dla niego abstrakcyjne.

Dyslektyk myśli obrazami, skojarzeniami. Wtedy jego mózg działa sprawnie. Sito jest uszczelnione. Koduje i zapamiętuje frazy i słowa z dużą dokładnością i zadziwiającą szybkością.  Kluczem jest przyjęcie właściwego sposobu uczenia się. Typowa nauka suchego alfabetu jest w jego przypadku bezcelowa. Są to dźwięki wyrwane z kontekstu.

Dyslektyk zakotwicza się na skojarzeniach. Słowo do którego przypisany  jest obraz. Obraz wynikający ze skojarzenia. Np. Słowa o podobnych dźwiękach HOJA -liść, OJO czosnek + rysunki. Dyslektyk zapamięta je automatycznie. Kluczem jest wizualizacja.

Konstrukcje gramatyczne- schemat graficzny, obraz, skojarzenia wizualne. Mózg dyslektyka potrzebuje więcej CZASU.

Native speaker języka hiszpańskiego

Najlepszy dla dyslektyka jest native speaker. Native stosuje wizualną formę komunikacji: będzie gestykulował, używa obrazów w kontekście użytych słów, ma precyzyjnie przygotowane materiały, gdyż wie że językiem polskim się nie wspomoże. To też ustawia zupełnie inaczej lekcję, wymusza koncentrację.

Hiszpanie i Latynosi mają to we krwi, zajęcia z nimi są pełne dynamiki, humoru i … pracy rąk 🙂 Często lektorzy stosują  tzw. Banki słów, są to rozpisane zdania i oddzielne wyrazy, które student może dowolnie konfigurować. To ważne że dyslektyk ma zasób z którego korzysta, czuje się pewniej. Chłonie język hiszpański przez SKOJARZENIA.

SOLLARES jest pierwszą szkołą w Polsce, która prowadzi kursy dla dyslektyków. Zajęcia online dla dorosłych i stacjonarne dla dzieci prowadzą wyłącznie NATIVE SPEAKERZY.

Zapraszamy na kursy dla DYSLEKTYKÓW od września: stacjonarnie i online.

  • HISZPAŃSKI ONLINE od września / dorośli
  • Hiszpański stacjonarnie/ dzieci i młodzież

Sprawdź ofertę i HARMONOGRAM kursów

Za inspirację i pomoc w napisaniu artykułu dziękuję Ani Voyt, która przybliżyła mi świat dyslektyków. Ania na codzień opiekuje się Studentami Sollares. Koordynuje kursy online, w tym również kursy dla dyslektyków.