Śladami hiszpańskiej myśli technologicznej

JOLA pisze BLOGU

HISZPAŃSKIE wynalazki które zmieniły świat!

Hiszpanie są KREATYWNI: łódź podwodna, strzykawka, helikopter, kolejka linowa …

Kolejna dawka ciekawostek. Hiszpańskie wynalazki z pewnością cię zaskoczą.  Zdumiewająca jest ich różnorodność: łódź podwodna, strzykawka jednorazowa, helikopter czy kolejka linowa. Jak dla mnie niezły mix 🙂 Podaję hiszpańskie nazwy wynalazków, przy okazji poznajemy słownictwo. Ruszamy w drogę śladami hiszpańskiej myśli technicznej!

Łódź podwodna –  po hiszpańsku el SUBMARINO

To nie Anglik lecz Hiszpan z Murcji stworzył pierwszy statek podwodny napędzany energią elektryczną. Rewolucyjna maszyna podwodnej nawigacji to dzieło Isaaca Perala, który w w 1888 r. zbudował gigantyczny statek. Do dziś jego dzieło można oglądać w porcie w Cartagenie (Murcja).

Kolejka linowa – po hiszpańsku el teleférico

Leonardo Torres Quevedo, ten sam który stworzył kalkulator. W 1887 roku opatentował wieloprzewodową kolejkę linową. Musiał kilka lat poczekać. Dopiero w 1903 na Monte Illa w San Sebastián uruchomiono pierwszą kolejkę linową do przewozu ludzi.

Lekki pociąg przegubowy – TALGO

Zacznijmy od nazwy. To skrót od Tren Articulado Ligero Goicoechea Oriol czyli Lekki Pociąg Przegubowy Goicoechea Oriol. Ten hiszpański wynalazek zrewolucjonizował transport kolejowy. Twórcą TALGO jest Alejandro Goicoechea, który w 1942 roku opatentował nowy rodzaj pociągu. Większa prędkość przy takiej samej mocy, tak w skrócie można opisać nową jakość technologiczną TALGO. Pociągi podbiły Europę w latach 60 za sprawą innego Hiszpana José Luis Oriol.

Wskaźnik laserowy po hiszpańsku -puntero láser 

Hmmm. Może nie do końca laserowy, gdyż wiązka lasera została wynaleziona znacznie póżniej, niemniej jednak to Leonardo Torres Quevedo w 1930 roku wynalazł pierwotną wersję wskaźnika laserowego. Nazwisko wynalazcy, przewija się kolejny raz. Leonardo to najbardziej płodny hiszpański wynalazca.

Strzykawka jednorazowa – po hiszpańsku la jeringuilla desechable

Manuel Jalóna  ten sam który wymyślił mopa:) zrobił wiele dla branży medycznej. Zrewolucjonizował robienie zastrzyków, stworzył pierwszą pierwszą jednorazową podskórną strzykawkę, zapobiegając tym samym rozprzestrzenianiu się wielu chorób.

Przenośny aparat rentgenowski po hiszpańsku- rayos X portátiles

To Mónico Sanchez stworzył przenośny aparat rentgenowski. Działo się to w okresie I wojny światowej. Ważące ok. 10 kg urządzenie uratowało życie tysiącom ludzi podczas wojny.  Sanches pracował w firmie Van Houten i Ten Broeck, która  zajmowała się wykorzystaniem energii elektrycznej w szpitalach. To tam narodziła się koncepcja tego wynalazku.

Skafander astronauty po hiszpańsku -traje de astronauta

Prototyp skafandra astronauty powstał w 1935r w Granadzie, a jego twórcą był inżynier wojskowy Emilio Herrera. Pierwotne przeznaczenie skafandra było inne, mianowicie był to stój pozwalający na lot na wysokości 22.000 m w otwartym balonie z gondolą. NASA wykorzystała technologię Hiszpana i zaczęła produkować skafandry dla astronautów.

Laryngoskop po hiszpańsku -laringoscopio 

Śpiewak operowy z Madrytu Manuel Garcia był zafascynowany anatomią krtani.  To dzięki niemu powstało pierwsze urządzenie do badania strun głosowych i głośni. No cóż, sam wiedział najlepiej jak działa „jego narzędzie pracy”.  Stworzone przez Manuela urządzenie oświetlało i pokazywało krtań przez tzw. system zwierciadlany. Brawo Manuel!

Helikopter po hiszpańsku -helicóptero 

Dawno, dawno temu mieszkał w Murcji Juan de la Cierva, który jako 16 letni chłopak sam wynalazł i zbudował dwupłatowiec. Póżniej  w 1917 roku  zbudował wiatrakowiec, którym wykonał lot na odległość 200 metrów. Tak narodził się prototyp współczesnych helikopterów.

Wyłącznik światła po hiszpańsku -interruptor Simón

Nikt nie zastanawia się zapalając i gasząc światło, że ktoś musiał wcześniej  wpaść na pomysł zbudowania takiego wyłącznika. Stało to się w 1925 roku a jego twórcą jest Arturo Simón. Hiszpanie nadal wyłącznik światła nazywają wyłącznikiem Simona, na cześć jego wynalazcy. Firma Simona wciąż działa i jest liderem w dziedzinie wyposażenia elektrycznego w Hiszpanii.

 

Mam nadzieję że spodobał ci się artykuł na naszym blogu. Zapraszamy na kursy hiszpańskiego, które prowadzą lektorzy z CAŁEGO ŚWIATA.

Sprawdź HARMONOGRAM KURSÓW ONLINE