Hiszpańskie upały! Wachlarz, okulary i duuużo wody!

JOLA pisze na BLOGU

10 miesięcy RAJU. 2 miesiące PIEKŁA.

Madryt w sierpniu: 40-42 stopnie ! Jak przetrwać upały?

Wachlarz, okulary i duuużo wody!

Zamknij i zasłoń okna. Włącz klimę i najlepiej nie wychodź z domu do godz. 20:00. To rada Hiszpana, który sierpień spędza w Madrycie. 2 miesiące przysłowiowego piekła to lipiec i sierpień. Nawet dla rodowitych Hiszpanów upał przekraczający 40 stopni jest nie do wytrzymania. Sytuacja powtarza się co roku. W każdym domu są zamontowane specjalne żaluzje chroniące przed słońcem. W sierpniu najlepiej wyjechać z Madrytu. Gdzie? Nad morze. I zdecydowana większość Hiszpanów tak właśnie spędza sierpień. Wakacje nad morzem Śródziemnym.

Lato w hiszpańskim mieście?

Pamiętam zwiedzanie Rzymu w sierpniu. Muzea tak, jednak chodzenie po mieście na otwartym słońcu trzeba ograniczyć. Ja rezerwowałam siły na wieczór. Podobnie jest w Hiszpanii. Wieczorem czyli po godz. 20:00 kiedy temperatura spada, ulice miast wypełniają się. Skwery, bary są pełne ludzi: dorosłych i dzieci. Dzieci bawiące się późnym wieczorem czy nocą to częsty widok i nikt ich za to nie gani. Nareszcie, trochę chłodniej, ufff…

Ochłodzi cię CERVEZA

Wieczorem kiedy robi się chłodniej  chłodniej Hiszpanie wychodzą do „swojego” baru na relax i ochłodę. A najlepiej ochłodzić się pijąc przysłowiową CERVEZĘ. Piwo w małych szklankach ma swoje uzasadnienie. Dobre piwo to zimne piwo. W małej szklance piwo nie zdąży się nagrzać. Pijemy i sięgamy po następne. W czasie upałów nie je się dużo: tapasy, sałatki, gazpacho. To typowe menu Hiszpanów. 

Wachlarz. Bądź damą, zadaj szyku!

Wachlarz kiedyś nieodłączny element garderoby każdej kobiety, teraz już mniej popularny. Wyjątkiem  jest Andaluzja gdzie wachlarz cieszy się duża popularnością. Albanico czyli wachlarz- kobiecy i zmysłowy, w czasie upałów spełnia swą funkcję. Próbowałam, testowałam na sobie naprawdę pomaga. Warto wspomnieć że jest również męska odmiana wachlarza. O wachlarzu przygotuję oddzielny artykuł, to dla mnie fascynujący temat.

Woda. Bardzo duuużo wody!

To z jednej strony  oczywiste i nie trzeba tego nikomu tłumaczyć jak ważne jest nawadnianie. Jest gorąco, pocisz się  płyny trzeba uzupełnić.  Osobiście polecam picie wody z miętą i cytryną bo to bardzo orzeźwiający napój i świetnie gasi pragnienie. W upały podobno dobrze sprawdza się też… gorąca, słodka herbata, która wysyła sygnał do naszego organizmu, że ten musi się schłodzić. Tak to robią Arabowie. Próbowałem, no cóż Beduinem nie zostanę. Gorąca herbata podczas upałów jest zdecydowanie nie dla mnie 🙂

Dzisiaj w Polsce mamy hiszpańską pogodę. Jeśli zainteresował Cię mój artykuł, zachęcam do śledzenia naszych Social Mediów. Tam publikujemy artykuły i informacje o naszej ofercie.

We wrześniu startują grupy języka hiszpańskiego online

Sprawdź aktualny HARMONOGRAM ONLINE.

Kursy języka hiszpańskiego prowadzą wyłącznie native speakerzy.