Wyprawa RUTA 40- Agentyna – Chile

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Wyprawa Ruta 40- Argentyna – Chile. Termin 3-23 lutego 2019. Zbieramy grupę 12 osobową aby jeeapami z Punta Arena dotrzeć aż do pustyni Atacama.

TRASA WYPRAWY

Dzień 1 (03.02) Warszawa-Santiago de Chile
Przelot Warszawa-Paryż-Santiago de Chile, 17:20-19:55/23:40-10:10 (+1), Air France

Dzień 2 (04.02) Santiago de Chile
Po przylocie do Santiago de Chile, transfer z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu NH Providencia.
Popołudniu wycieczka „Santiago de Chile City Tour” (ok. 4h) z przewodnikiem. Zwiedzanie m.in. Plaza de Armas, historycznego centrum miasta z zabytkową katedrą, neoklasycystyczny Palacio de la Moneda, w którym znajduje się siedziba prezydenta republiki oraz kilka ministerstw. Kolejką linową wyjedziemy na Cerro Santa Lucia, historyczne miejsce, w którym powstało Santiago de Chile, a słynny Pedro de Valdivia nadał mu nazwę zachowaną do dzisiaj. Zobaczymy również Mercado Central, słynny targ rybny. Na koniec wyjedziemy do San Cristobal punktu widokowego położonego na wysokości 880 m n.p.m. z zapierającą dech w piersiach panoramą całego miasta  oddalonych And. Tutaj znajduje się wysoki na 22m posąg NMP (Virgin Maria).
Powrót do hotelu, nocleg

Dzień 3 (05.02) Santiago de Chile-Punta Arenas-Torres del Paine
Transfer na lotnisko, przelot do Punta Arenas (09:00-13:25), spotkanie z naszym lokalnym anglojęzycznym przewodnikiem, odbiór wypożyczonych samochodów 4×4, przejazd przez patagoński step do Puerto Natales.
Stąd kierujemy się prosto do Parku Narodowego Torres del Paine, najsłynniejszego parku narodowego Chile, wizytówki tego kraju, niesamowitego miejsca . Z płaskich stepów Patagonii sterczą na ponad 2500m potężne skalne słupy, monumentalne skały poprzecinane lodowcami i jeziorami. Teren całego parku obejmuje ponad 2400 km2, a Argentyną. Najwyższy szczyt na terenie parku wznosi się na ponad 3500 m n.p.m.. Krajobraz urozmaicają fiordy i rozległe jeziora oraz rzadkie gatunki zwierząt m.in. gwanako, nandu, kondory, flamingi. W 1978 roku park otrzymał status biosfetry UNESCO. Przyjazd do hotelu Mirador del Paine, zakwaterowanie na dwie doby, nocleg.
Dystans ok. 295 km, w tym 70 km off road.

Dzień 4 (06.02) Torres del Paine

Wycieczka w głąb Torres del Paine, zobaczymy m.in. jezioro Pehoe Lakes, słynny kaskadowy wodospad Salto Grande, polodowcowe jezioro Nordenskjold z piękną panoramą gór oraz Laguna Azul w którym zobaczymy stada pasących się gwanako andyjskich. Stąd rozpościera się piękny widok na „patagońskie wieże” (Torres).
Powrót do hotelu, nocleg
Dystans ok. 120 km, w tym większość off road

Dzień 5 (07.02) Torres del Paine-Calafate
Wyjazd z parku narodowego Torres del Paine w kierunku Cerro Castillo i Cancha Carreras, chilijsko-argentyńskiej granicy, dalej do El Calafate.
Przejazd do Perito Moreno Glacier, słynnego i pięknego lodowca południowej Patagonii, będącego częścią parku Narodowego Los Glaciares, wpisanego na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.
Zakwaterowanie w hotelu Kosten Aike
Dystans ok. 280 km, w tym 60 km off road

Dzień 6 (08.02) Calafate-El Chalten
Przejazd legendarną Ruta40, przez patagońskie stepy, wzdłuż jeziora Viedma w kierunku gór, aż do El Chalten. To miejsce, skąd rusza większość górskich ekspedycji zdobywających szczyty Fitz Roy i Torre.
Zakwaterowanie na dwie doby w hotelu Destino Sur.
Dystans ok. 220 km
Opcjonalnie dla chętnych dodatkowych wrażeń, możliwość wycieczki do Laguna Torre
jeziora znajdującego się u stóp słynnego Cerro Torre jednego z najczęstszych celów alpinistycznych na świecie, ale i jednego z najbardziej wymagających i niedostępnych.
Stąd rozpościera się wspaniały widok na górskie jezioro i odbijająca się w nim panoramę gór.

Dzień 7 (09.02.) Fitz Roy
Dzień do własnej dyspozycji.
Dla chętnych wycieczka do Laguna de los Tres, u podnóża Cerro Fitz Roy, najbardziej znanego szczytu południowych Andów. Przez ok. trzy godziny będziemy wędrować przez wspaniałe lasy i górskie krajobrazy, aż dotrzemy do bazy Rio Blanco, skąd rozpościera się piękny widok na Cerro Fitz Roy i sąsiednie granitowe górskie szczyty.
Następnie wyruszymy w wycieczkę (bardziej strome podejście) do Laguny de los Tres, bezpośrednio przed Cerro Fitz Roy, imponującym punktem obserwacyjnym imponującego Fitz Roy.
Powrót do hotelu, nocleg.

Dzień 8 (10.02) Chalten-Ruta40-Perito Moreno
Po śniadaniu wczesnym rankiem, wyruszymy słynną drogą Ruta40 na północ w kierunku willi Perito Moreno, niedaleko jeziora Buenos Aires.
Nocleg w prostym hotelu Americano (najlepsza dostępna opcja)
Dystans ok. 525 km, w tym 70 km off road

Dzień 9 (11.02) Perito Moreno-Bariloche
Wyruszamy na północ przez Esquel & El Bolsón do miejscowości Bariloche, głównego ośrodka turystycznego północnej Patagonii. Miejsce to często nazywane jest „Argentyńską Szwajcarią” ze względu na krystalicznie czyste jeziora, lasy i pokryte śniegiem górskie szczyty.
Zakwaterowanie na dwie doby w hotelu Villa Huinid & Spa
Dystans ok. 845 km

Dzień 10 (12.02) Rezerwat przyrody Llao-Llao

Wycieczka po tzw. „Small Circuit” (Circuito Chico), z Bustillo do rezerwatu przyrody Llao Llao.

Kontynuujemy podróż poprzez panoramiczne punkty widokowe, wspaniałe widoki na Andy i polodowcowe jeziora. W samym Beriloche dodatkowo będzie możliwości wyjazdu wyciągiem krzesełkowym do Cerro Campanario, z wysokości cieszyć się pięknym panoramicznym widokiem.
Powrót do hotelu, nocleg

Dzień 11 (13.02) Bariloche-Chos Malal
Startujemy z Bariloche wzdłuż północnego brzegu jeziora Nahuel Huapi, mijając Villa La Angostura i wzdłuż Ruty 40, „drogą siedmiu jeziori” w kierunku San Martín de los Andes.
Po południu nasza trasie wiedzie do Chos Malal
Zakwaterowanie w Terra Malal (najlepsza dostępna opcja)
Dystans ok. 570 km

Dzień 12 (14.02) Chos Malal-Malargüe
W drodze z Chos Malal do Barrancas będziemy podziwiać wyjątkowe krajobrazy, tereny otaczające wulkan Tromen i formacje skalne przywołujące krajobrazy jak z księżyca.
W Barrancas przekroczymy rzekę, która wyznacza granicę między regionami Patagonia i Cuyo. Stamtąd przejdziemy do Malargüe, jednego z głównych ośrodków turystyki przygodowej w Argentynie, gdzie spędzimy noc w hotelu Risco Plateado (najlepsza opcja)
Dystans ok. 160 km w tym 120 km off road

Dzień 13 (15.02) Malargüe-Mendoza
Z Malargüe ruszamy Ruta40 w kierunku miasta Mendoza. Trasa prowadzi przez ponad 350 km przez półpustynne terytoria, otoczone wspaniałymi winnicami, niesamowite widoki na łańcuch górski El Plata, z średnią wysokością szczytów przekraczająca 4000 m n.p.m., wysoki na 6570 m wulkan Tupungato
Zakwaterowanie na dwie doby w hotelu Diplomatic.
Dystans ok. 400 km

Dzień 14 (16.02) Mendoza
Dzień do własnej dyspozycji.
Dla chętnych wycieczka fakultatywna do lokalnych winnic jak Catena Zapata, La Rural, czy Tarrazas połączona z degustacją wina i lokalnych produktów.
Powrót do hotelu, nocleg

Dzień 15 (17.02) Mendoza-Villa Union
Kontynuujemy podróż wzdłuż Ruta40 w kierunku północnego San José de Jachal. Dalej w kierunku wschodnim do Ischigualasto dziwacznej „doliny księżycowej” i wzdłuż Ruta76 do imponującego Parku Narodowego Talampaya, z ogromnymi ścianami skalnymi i pięknymi naturalnymi kształtami. W parku odbędziemy wycieczkę z przewodnikiem (ciężarówką 4×4).
Park Talampaya stanowi ochronę pustynnej doliny, kanionu wyschniętej rzeki Talampaya. Powstał pierwotnie jako rezerwat w 1995 roku, kilka lat później przekształcono go w park narodowy, a w roku 2000 wraz z Ischigualasto został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tereny obejmują wiele znalezisk archeologicznych od petroglifów datowanych na 10 000 lat p.n.e. po stare zabudowania mieszkalne. Skały otaczające dolinę mają wysokość od 80m do 143m, a krajobraz jest księżycowo-pustynny.
Późnym popołudniem dotrzemy do Villa Union.
Zakwaterowanie w hotelu Pircas Negras
Dystans ok. 545 km

Dzień 16 (18.02) Villa Union-Cafayate
Dzisiejsza wycieczka kontynuowana jest wzdłuż Routa40 w kierunku wschodnim po krętym i stromym Cuesta de Miranda do Chilecito, pięknej i zielonej oazie z winnicami. Stąd dalej kierujemy się na północ do Belén i Hualfin ze stanowiskami archeologicznymi, przedstawiającymi najstarszą indiańską kulturę w kraju, a także piaszczystymi stepami Pozuelos do Santa María, gdzie znajduje się krótki odcinek graniczny do Tucumán. Po południu przejedziemy do prowincji Salta i dotrzemy aż do Cafayate, doskonałego regionu uprawy winorośli, słynącego z wspanialych białych win.
Późnym popołudniem słońce oświetli i odkryje piękne Quebrada de las Conchas z czerwonymi mieniącymi się formacjami skalnymi, 50 km głębokiego wąwozu zbudowanego w ciągu ostatnich 50 milionów lat. Ogromne złoża minerałów (w szczególności gliny i piaskowca) uformowane przez wodę i wiatr, pochodzące z epok zdominowanej przez inny niż dzisiaj wilgotny i ciepły klimat oraz zupełnie inną faunę, w tym krokodyle i żółwie.
Zakwaterowanie w hotelu Cafayate Wine Resort.

Dystans ok. 610 km

Dzień 17 (19.02) Cafayate-Salta
Podążamy dalej Ruta40 wzdłuż doliny Calchaquí przez piękny krajobraz Quebrada de las Flechas, pustynię popiołu i kamieni kwarcowych, pokrytych gliną, pozostałość dawnego, starożytnego jeziora. Tą drogą dotrzemy aż do Cachi, a dalej przez Park Narodowy Los Cardones z gigantycznymi stanowiskami kaktusów i wzdłuż imponującego Cuesta del Obispo dotrzemy do miejscowości Salta.
Zakwaterowanie w hotelu Design Salta
Dystans ok. 175 km

Dzień 18 (20.02) Salta-Purmanarca
Poranek do własnej dyspozycji. Proponujemy zwiedzić miasteczko z jego historyczną częścią.  Polecamy również wizytę w muzeum archeologicznym, w którym znajdują się m.in. słynne mumie trójki dzieci odkrytych na wulkanie Llullaillaco na wysokości 6739 metrów, w roku 1999. Wiek mumii datowany jest na 500 lat i są one najlepiej zachowanymi inkaskimi mumiami na jakie natrafiono.
Po południu kierujemy się na północ wzdłuż niesamowitej „jungle road”. Po drodze miniemy La Calderę i Jujuy, które doprowadza nas do pięknej, mieniącej się kolorami Quebrada de Humahuaca.
Po 4-godzinnej przejażdżce dotrzemy do Purmamarca u podnóża „Wzgórza Siedmiu Kolorów”
Zakwaterowanie w hotelu La Comarca
Dystans ok. 165 km

Dzień 19 (21.02) Purmamarca-San Pedro de Atacama

Kontynuujemy podróż w kierunku imponującej Cuesta de Lipán do Salinas Grandes (olbrzymie solne laguny), otwartej białej przestrzeni o długości ponad 100 km otoczonej wulkanami, gdzie horyzont wydaje się nie mieć końca.
Kontynuacja podróży w kierunku Susques i Jama-Pass (4300 m).
Po południu dotrzemy do San Pedro de Atacama.
Zakwaterowanie w hotelu Altiplanico
Dystans ok. 450 km

Dzień 20 (22.02) Atacama-Calama
Naszym dzisiejszym porannym celem jest El Tatio, najwyżej na świecie (4300 m n.p.m.) położone pole gejzerów na słynnej pustyni Atacama. Gejzery najpiękniej prezentują się na krótko przed wschodem słońca, dlatego z hotelu wyruszymy bardzo wcześnie rano (ok. 04:30), aby w pełnej krasie i wschodzie słońca móc je obejrzeć. Przemieścimy się na wysokość 4300 m, przejedziemy ok. 90 km szutrową drogą, oglądając po drodze egzotyczne stada vicunas. Z bezpośredniej bliskości będziemy obserwować parujące źródła, spacerując po polu gejzerów wulkanu El Tatio.
Po południu we własnym zakresie będzie można zwiedzić Dolinę Marsa, a następnie pojechać do Doliny Księżyca i zaliczyć możliwość wejścia na słynną piaszczystą wydmę, skąd rozpościera się piękny widok na zachód słońca w Andach.
Dojeżdżamy do Calama.
Zakwaterowanie w hotelu Park Calama


Dzień 21 (23.02) Calama-Santiago de Chile-Warszawa

Wykwaterowanie z hotelu, przejazd na lotnisko, przelot do Santiago de Chile (08:48-10:55)
Przelot powrotny Santiago de Chile-Paryż-Warszawa, 16:45-10:45 (+1)/14:10-16:25, Air France
Koniec lub kontynuacja wycieczki.

Cena pakietu 5995,- USD od osoby (przy wynajmie 4 samochodów, każdy dla 4 osób)

Dopłata do pokoju jednoosobowego 1260,- USD
Koszt przelotu Warszawa-Santiago de Chile-Warszawa ok.  4400,- PLN od osoby

Cena pakietu obejmuje następujące świadczenia :
– wewnętrzne przeloty Santiago de Chile-Punta Arenas/Calama-Santiago de Chile
– Zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym podczas wycieczki. Zakwaterowanie w obiektach wyszczególnionych w programie ze śniadaniami.
– transfery z lotnisk/do hoteli i z powrotem
– wycieczka „Santiago de Chile City Tour” z anglojęzycznym przewodnikiem
– wynajem samochodów Toyota 4Runner 4×4 lub podobnych z nielimitowanymi kilometrażem (uczestnicy kierują samodzielnie w trakcie wycieczki), ubezpieczeniem z możliwością odliczenia do 240 USD w razie wypadku i/lub niewielkich uszkodzeń, do 1180,- USD w razie wypadku/przewrotki, koszt drugiego kierowcy, pozwolenie na wjazd na terytorium Argentyny
– koszt dopłaty za wynajem samochodów w Punta Arenas i zwrotu w Calama (odległość 4500 km)
– opieka lokalnego pilota/kierowcy, dedykowanego tylko tej grupie i towarzyszącego grupie od 3  do 23 dnia wycieczki, wszystkie konieczne świadczenia i wydatki dla pilota/kierowcy wliczone w cenę pakietu
– koszty wstępów do wszystkich zwiedzanych parków
– koszt ubezpieczenia grupowego TUiR Allianz (KLiA 600.000 PLN, NNW 20.000 PLN, OC 300.000 PLN, BP 1000 PLN)

Cena pakietu nie obejmuje następujących świadczeń :
– pozostałych posiłków, nierozpisanych w programie (należy przyjąć ok. 35-40 USD za dzień za osobę, picnic lunch, kolacja w restauracji)
– kosztów paliwa w trakcie wycieczki (ok. 1 USD za 1 litr)
– kosztów biletu lotniczego na trasie Warszawa-Santiago de Chile-Warszawa (cena uzależniona od momentu zakupu biletu)
– wydatków osobistych na miejscu w trakcie wycieczki
– kosztów dodatkowych lokalnych wycieczek (zgodnie z propozycjami w programie)


RUTA 40 – kontynuacja

Dzień 21 (23.02) Santiago de Chile – Buenos Aires
Przelot z Santiago de Chile do Buenos Aires (12:50-14:45)
Transfer z lotniska do hotelu, zakwaterowanie na dwie doby w hotelu 474 Buenos Aires
Czas do własnej dyspozycji

Dzień 22 (24.02) Buenos Aires
W godzinach porannych 4h zwiedzanie miasta.
Buenos Aires, które jest Federalnym Okręgiem Republiki Argentyny i najważniejszym kosmopolitycznym ośrodkiem miejskim w kraju. Popularnie znana jako „Królowa Río de la Plata”, miasto jest rozpoznawalne ze względu na różnorodną ekspresję artystyczną, która zaskakuje turystów różnymi zabytkami, malowidłami ściennymi, galeriami i muzeami sztuki.
Zwiedzimy Aleja 9 de Julio i Obelisk – symbol miasta – historyczny Plaza de Mayo, Dom Rządowy, najbardziej znany jako „Różowy Dom”, Cabildo i Katedry Metropolitalnej. W kierunku południowym, malowniczej i barwnej dzielnicy portowej La Boca ze słynną ulicą „Caminito”.
Zwiedzanie kontynuujemy w kierunku San Telmo, jednej z najstarszych dzielnic w Buenos Aires, nowoczesnej dzielnicy Puerto Madero, oraz Palermo mieszkalnego, które zakończy podróż w Recoleta, najbardziej wyrafinowanej dzielnicy w Buenos Aires. Wyróżniającą cechą tego obszaru są kawiarnie i pierwszorzędne restauracje – międzynarodowa, etniczna i autorska.
Powrót do hotelu, nocleg.

Dzień 23 (25.02) Buenos Aires-Iguassu
Przejazd na lotnisko, przelot do Iguassu (09:30-11:20). Po przylocie przejazd do hotelu.

Po południu wycieczka z przewodnikiem do brazylijskiego Parku Narodowego Iguassu. Spacerując ścieżkami po brazylijskiej stronie, zachwyci Cię panoramiczny widok na wyspę San Martin i najbardziej imponujące wodospady po drugiej stronie granicy: Bozzeti, Dwie Siostry, San Martin i Trzej Muszkieterowie
Zakwaterowanie na dwie doby w hotelu Loi Suites Iguazu Jungle Lodge

Dzień 24 (26.02) Iguassu
Wycieczka z przewodnikiem po argentyńskich wodospadach. Wodospady Iguassuu znajdują się na terenie Parku Narodowego Iguazu, wpisanego na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Z tzw. Visitor Centre, położonego w rejonie wodospadów, wsiądziemy w pociąg otwarty, aby zrobić 15-minutową podróż do „Cataratas Station”. Stamtąd będziecie kroczyć ścieżkami i obserwować wyższe i niższe ścieżki, podziwiając bardzo blisko imponujące 275 wodospadów, które wlewają się do rzeki z wysokości 70 metrów, a także niesamowitą różnorodność roślinności, paproci, orchidei, begonii, ptaków i motyli. Następnie wsiądziemy do pociągu na „Garganta Station”, z której zjedziemy 1200 metrów do balkonu diabelskiego gardła, aby podziwiać jeden z największych pokazów opadu wodospadu na ziemi. Powrót pociągiem do Centrum dla Zwiedzających.

Dzień 25 (27.02) Iguassu-Buenos Aires
Wykwaterowanie z hotelu, przejazd na lotnisko, przelot Iguassu-Buenos Aires (13:50-15:45), transfer z lotnisk do hotelu.
Zakwaterowanie w hotelu 474 Buenos Aires, czas wolny


Dzień 26 (28.02) Buenos Aires-Warszawa

Wykwaterowanie z hotelu, transfer na lotnisko, przelot powrotny, Buenos Aires-Amsterdam-Warszawa, 16:40-10:00(+1)/14:20-16:10, KLM

Cena pakietu 1270,- USD od osoby
Dopłata do pokoju jednoosobowego 310,- USD

Cena pakietu (RUTA40 kontynuacja) obejmuje następujące świadczenia :
– przelot na trasie Santiago de Chile-Buenos Aires
– przelot na trasie Buenos Aires-Iguassu-Buenos Aires
– transfery z lotnisk do hoteli i z powrotem
– zakwaterowanie w Buenos Aires i Iguassu ze śniadaniami
– wycieczkę „Buenos Aires City Tour” z anglojęzycznym przewodnikiem
– wycieczkę „Iguassu” w małej grupie zwiedzających z anglojęzycznym przewodnikiem
– koszty biletów wstępu do parków
– ubezpieczenie Allianz (KLiA 600.000 PLN, NNW 20.000 PLN, OC 300.000 PLN, BP 1000 PLN)

Cena pakietu nie obejmuje

– pozostałych posiłków, nierozpisanych w programie (należy przyjąć ok. 35-40 USD za dzień za osobę, piknikowy lunch, kolacja w restauracji)
– kosztów biletu lotniczego na trasie Warszawa-Santiago de Chile/Buenos Aires-Warszawa (cena uzależniona od momentu zakupu biletu, ok. 4400 PLN)
– wydatków osobistych na miejscu w trakcie wycieczki[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]