Chór hiszpański w Józefosławiu

Ruben Lopez Fernandez- absolwent Uniwersytetu Chopina w Warszawie na wydziale dyrygentury, kompozytor i aranżer. Gra na saksofonie i pianinie. Prowadzi chór w Instytucie Cervantes w Warszawie. Od września będzie uczył języka hiszpańskiego w Sollares jak również poprowadzi dziecięcy chór hiszpański w Józefosławiu.

– W którym momencie Twojego życia muzyka stała się twoją pasją?

W Hiszpanii mamy wielką tradycję orkiestr dętych. Każde miasto ma ich około 50, a mieście z którego pochodzę – z Sewilli mamy ich ponad 100. Mój tata grał na karnecie w kilku takich orkiestrach. Ja zawsze chodziłem na próby, koncerty, festiwale…Kiedy patrzyłem na te orkiestry zawsze był jeden instrument który najbardziej lubiłem: saksofon. Odkąd miałem 8 lat rozpocząłem naukę w szkole muzycznej w klasie saksofonu i gram na nim do dziś.

– Czy pamiętasz swój pierwszy koncert, występ sceniczny?

Oczywiście że tak…Tego się nigdy nie zapomina. Miałem 8 lat i zacząłem właśnie naukę w szkole muzycznej w klasie saksofonu. Grałem zaledwie 3 miesiące, a mój profesor powiedział że mam pierwszy koncert w Święta. Oczywiście to był krótki utwór, nawet nie miał 1 min. Ale to wystarczyło żeby wiedzieć co czuje artysta kiedy jest na scenie. Pamiętam tremę i wielkie emocje. Na koncercie byli moi rodzice i rodzice innych studentów. Aby koncert był idealny, musimy wyciszyć emocje i grac lepiej niż potrafimy. To ważne, pozytywne doświadczenie, którego warto doznać.

– Prowadzisz chór w Instytucie Cervantes w Warszawie. Co jest niezwykłego w prowadzeniu chóru dziecięcego?

Każde dziecko ma inne marzenia. Mają przed sobą całe życie i przyszłość. Nie wiadomo co okaże się ich pasją. Może to być piłka nożna lub muzyka. I myślę że ważne jest aby dać dzieciom wiele możliwości rozwoju. Muzyka wpływa na wrażliwość, budzi emocje, rozwija. To bardzo ważne doświadczenie aby doznać takich emocji jako dziecko. Chór daje taką możliwość. To przygoda którą pamięta się przez całe życie. Śpiew w grupie to również nauka współpracy, tak bardzo istotna w dorosłym życiu.

– Jak dobrze trzeba śpiewać aby dołączyć do chóru? Czy śpiewać każdy może?

Myślę że każdy potrafi śpiewać. Nawet osoba która nie jest szczególnie muzykalna może śpiewać. Jeśli ktoś lubi śpiewać, myślę że może śpiewać w chórze. Nie trzeba mieć idealnego słuchu czy wybitnego głosu. Czasami ludzie są bardzo nieśmiali i mają wielką tremę przed występem publicznym. W chórze otwierają się gdyż nie śpiewają sami tylko w grupie. I jest to dla nich wielka szansa rozwoju ich talentu. Myślę że są różne drogi aby spełniać swoje marzenia. Najważniejsze są chęci i motywacja.

– Jaki będzie Chór Sollares?

Chór Sollares to miejsce w którym każde dziecko będzie czuć się świetnie. Dzieci będą uczyć się śpiewać po hiszpańsku, gdyż w repertuarze będą popularne utwory hiszpańskie i latynoskie. Piosenki będą energetyczne i pełne słońca, takie jaki jest Sollares. Dzieci będą się uczyć wrażliwości do muzyki a także współpracy. Będą się uczyć cierpliwości, bo muzyka uczy cierpliwości i wytrwałości. Stopniowo będą rozumieć jaką wartością jest praca w zespole i wspólny śpiew. Semestr zakończy się występem chóru a od stycznia organizujemy chór dla dorosłych. Przygodę z muzyką można rozpocząć w każdym wieku.

Dziękuję za rozmowę.