Odkrywanie świata – Brazylia

Jaka jest Brazylia? Z czym się kojarzy? Z sambą, karnawałem w Rio de Janerio, piłką nożną i spontanicznymi, radosnymi ludźmi. Nazwa państwa pochodzi od drzewa brasil, z którego jest wytwarzany barwnik do farbowania tkanin. Brazylia została odkryta w 1500 roku przez portugalskiego żeglarza Pedro Alvareza Cabrala.

W marcu rozpoczęliśmy cykl warsztatów POZNAWANIE ŚWIATA. Odwiedziliśmy 2 szkoły podstawowe w Mysiadle i Nowej Iwicznej. Gimnazjaliści mieli unikatową okazję zbliżenia się do tak odległego dla nas kraju. Warsztaty poprowadziła Dagmara Kalusińska, która w Brazylii spędziała większą część swojego życia.

Brazylia naj… Takie było motto spotkania. Bo w Brazylii wszystko jest naj 🙂 To jedno z największych państw świata pod względem powierzchni (piąte miejsce) i liczby ludności w Ameryce Południowej.Posiada najdłuższe wybrzeże o łącznej powierzchni 7491 km. Sąsiaduje z Argentyną, Boliwią, Gujaną Francuską, Gujaną, Kolumbią, Paragwajem, Peru, Surinamem, Urugwajem oraz Wenezuelą.

Najchętniej wybieranym przez turystów miastem jest malowniczo położone Rio de Janeiro ze słynną figurą Chrystusa Odkupiciela. Do innych znanych i często odwiedzanych miast Brazylii należą Belo Horizonte, stolica – Brasilia, Recife, São Paulo, Salvador i Vitória.

Brazylia to także takie znane krainy geograficzne takie jak Nizina Amazonki (popularnie nazywana Amazonką), Nizina La Platy, Wyżyna Brazylijska (największa kraina geograficzna kraju) i Wyżyna Gujańska. To tutaj znajduje się jedna z najbardziej znanych i pobudzających naszą wyobraźnię rzek świata – Amazonka.

Najwyższym szczytem Brazylii jest wznoszące się na wysokość 2994 m n.p.m. Pico da Neblina na Wyżynie Gujańskiej. Częściowo brazylijskie są także słynne wodospady Iquacu. Kraj ten to także bogata fauna. Można tu spotkać liczne gatunki ptaków; w tym papugi, hoacyny, kolibry czy tukany. Występują tu małpy szerokonose takie, jak czepiaki, kapucynki czy wyjce. Na terenie Brazylii żyją też gady, np. kajmany i legwany. Z węży charakterystyczne dla tego obszaru są anakondy.

Każdy, kto lubi podziwiać różne gatunki ryb będzie miał tu okazję zobaczyć drapieżne piranie, arapaimy, a nawet delfiny słodkowodne. Wśród ssaków, które żyją w Brazylii warto wymienić kapibary, świnie pekari, szczerbaki czy tapiry. Z drapieżników mieszkają tu m.in. jaguary.

Brazylia jednak to nie tylko fauna i flora, ale i kuchnia. Do najbardziej znanych potraw należą vatapó, sarapatel, churrasco, feijoada. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji z jakich słynie Brazylia. Na pewno jest to kraj który inspiruje swoją egzotyką, obfitością i niezgłębioną tajemnicą. Każdy kto tam pojedzie zawsze będzie chciał wracać.