Rodzina, ach rodzina !

Rodzina, ach rodzina…Kursy rodzinne SZYTE NA MIARĘ

Na czym polega formuła kursów  języka hiszpańskiego dla RODZIN? Rodzice + dzieci razem na zajęciach hiszpańskiego. To nauka, integracja i świetna zabawa!

Podobno z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach 🙂 Mamy inne doświadczenie 🙂 Od 8 lat na rodzinne kursy hiszpańskiego w Sollares zapisują się rodziny. Rodzice i dzieci wspólnie uczą się języka. To nie jest zwykły kurs. To kreatywny sposób spędzania czasu i integracja. Zazwyczaj motywacją jest wspólny wyjazd na wakacje do Hiszpanii i komunikacja w tym języku podczas podróży. Kto może się na taki kurs zapisać? Na czym polega ten unikatowy program? 

Pierwsza grupa rodzinna

Tego się nie zapomina. Tata i 2 nastolatki: tata Piotr, Zuza 12 lat i Paulina 14 lat. Zajęcia załatwiała mama, która chciała aby córki miały bliższy kontakt z tatą. Pomysł rewelacyjny. Momentami było gorąco, 2 nastolatki to jak wiadomo wyzwanie. Był bunt, emocje, momentami kryzys. Grupę prowadził Jose, energetyczny Kolumbijczyk. Z dużą uwagą i zaangażowaniem obserwował grupę, dla niego to było nowe doświadczenie pedagogiczne. Grupa się rozkręcała. Łapali kontakt, odkrywali siebie na nowo. Piotr był wspaniały, cierpliwy, czuły i konsekwentny. Pamiętam komentarz lektora „”dziewczyny nie zdają sobie sprawy jakie to szczęście mieć takiego ojca. Kiedyś to docenią”.  To była pierwsza grupa, można rzec eksperymentalna. Póżniej na zajęcia zapisywały się kolejne rodziny.

Dla kogo są zajęcia rodzinne?

Dla tych którzy kochają hiszpańskie klimaty 🙂 Są otwarci na rozwój, chcą inspirować swoje dzieci. Dla dzieci to bardzo ważne kiedy widzą że rodzice wchodzą w nową przestrzeń edukacyjną. Popełniają błędy (któż ich nie popełnia?) czasami są nieporadni językowo, czasami śmieszni ale mają dystans do siebie i są konsekwentni. To zacieśnia relacje, buduje silniejsze więzi. Wiek uczestników nie ma znaczenia, ważna jest aby rodziny startowały z tego samego poziomu. Zazwyczaj są to grupy, które startują od zera. Zajęcia są stacjonarne lub online. Raz lub 2 x w tygodniu. Grafik ustalamy indywidualnie.

Typowy skład grupy rodzinnej

Na zajęcia przeważnie zapisują się rodzice: mama, tata i dzieci w wieku szkolnym. Czyli 2 +2 lub 2 +1. Dzieci to przeważnie uczniowie szkoły podstawowej, dominuje wiek 8-11 lat. Są jednak przypadki kiedy na zajęcia przychodzą rodzice z młodzieżą w wieku 12-15 lat. Najliczniejsza grupa rodzinna to był skład 2 +5 – rodzina patchworkowa. Rodzice + dzieci wspólne i dzieci z poprzednich małżeństw. Bawili się świetnie. Ta rodzina była bardzo zmotywowana do nauki. Planowali przeprowadzkę do Hiszpanii.

Motywacja jest kluczem

Nauka języka to projekt trwający min 2 lata. Jak ważna jest silna wewnętrzna motywacja wie każdy kto uczył się jakiegokolwiek języka obcego. Motywacja, zaangażowanie i konsekwencja. Niektórzy to mają w naturalny sposób, inni nad tym pracują. W przypadku grup rodzinnych jest to szczególnie istotnie. Na kursie są rodzice i dzieci, rodzice powinni być wzorcem dla swoich dzieci. Często rodzina wyznacza sobie taki cel: jedziemy razem na wakacje do Hiszpanii. Do wakacji chcemy nauczyć się komunikować. To świetne podejście, ułatwia lektorowi pracę z grupą. Takie zajęcia idą wartko, progres następuje szybko.

Wszyscy na takich samych prawach

W grupie rodzinnej nikt nie jest na uprzywilejowanej pozycji. Rodzice i dzieci są uczniami. Traktowani są na równi. Zdażały się sytuacje kiedy rodzic próbował dominować podczas zajęć, komentować zachowanie dzieci. Lekcja to przestrzeń, którą zarządza lektor. To nauczyciel nadaje ton i prowadzi grupę. 

Pierwsza lekcja z lektorem

Dorośli pytają: Jak to w ogóle będzie wyglądało? Czy lektor to nativie? Czy lektor mówi po polsku? Czy lektor zna angielski? Wówczas usłyszycie: w Sollares zajęcia prowadzą native speakerzy przygotowani do pracy z polskimi grupami. Pierwsza lekcja jest kluczowa. Zawsze. To niewiadoma i dla kursantów i dla lektora, któremu towarzyszy lekkie zdenerwowanie, jest ono naturalne. Po pierwszych zajęciach znika całkowicie.  Kluczem zajęć rodzinnych są lektorzy, odpowiednio przygotowani do tej formuły, otwarci na ludzi, dostosowujący tempo zajęć i materiał do danej rodziny. Jest to program szyty na miarę. Na miarę danej rodziny.Dobry lektor to nie tylko nauczyciel ale też psycholog. Wiele razy się zdarza że rodzina jest zmęczona, nie jest w swojej szczytowej kondycji. Lektor wówczas wprowadza lżejszą formułę aktywizującą grupę. 

A książki będą?

To pytanie pada zawsze i zadają je dorośli. Odpowiedź brzmi: tak -pracujemy w oparciu o konkretne podręczniki, lektorzy też przygotowują indywidualne materiały. Podczas zajęć jest wiele gier edukacyjnych. To bardzo angażuje grupę. Pracujemy w oparciu o podręczniki ARRIBA I ARRIBA JOVEN dla dzieci i młodzieży. Ale zanim wprowadzimy książki musimy Was poznać. Jacy jesteście, czym się interesujecie. Oprócz książęk lektor przygotowuje materiały dostosowane do danej grupy. Nauka języka hiszpańskiego może być początkiem wielkiej przygody dla ciebie i twoich dzieci. Zapisy na kursy prowadzimy przez cały rok. Czekamy na WAS !

Stacjonarnie w Piasecznie i ONLINE.

Koszt zajęć -150 zł za spotkanie (dla całej grupy). Kursy oferujemy w pakietach po 20 spotkań

Szczegóły o kursach TUTUJ

Zapisy: instytut@sollares.pl, tel. 723-33-33-45