Wyczaruj z papieru kolorowy świat i mów po hiszpańsku !

SOLLARES łączy KULTURY- Hiszpański i origami

Wyczaruj z papieru kolorowy świat i mów po hiszpańsku !

Sztuka origami podbiła świat, stała się międzynarodowym fenomenem. Dotarła również do Wenezueli skąd pochodzi Beatriz BLANKO- sopranistka, kompozytorka, nauczycielka hiszpańskiego a także mistrzyni origami. Betriz w Sollares prowadzi swój autorski projekt: łączy naukę hiszpańskiego z origami.

Beatriz,  kiedy zaczęła się twoja przygoda z origami?

Beatriz Blanco: Pamiętam ten dzień. Jako dziecko odkryłam u mojej Babci stare tomy Encyklopedii dla dzieci. A w nich piękne ilustrowane formy origami: zwięrzęta, rośliny i nawet ludzkie postaci. Wywarło to na mnie ogromne wrażenie i dało początek mojej fascynacji tą sztuką. Wrażenia te towarzyszą mi zresztą po dzień dzisiejszy. 

Origami zaczęłam uprawiać od wczesnego dzieciństwa. W przedszkolu składałam tradycyjne proste formy, takie jak łódka, czapka, kubek. Starsi kuzynowie też mają swój wkład.  Uczyli mnie trudniejszych form. 

Później, sporadycznie układałam figury. Jak zostałam mamą, próbowałam przekazać dzieciom swoje zainteresowania: literaturą, muzyką, tańcem, językami obcymi i oczywiście origami! Każde z nich coś dla siebie wzięło, ale origami zajął się jedynie mój najmłodszy syn Wiktor.

Kiedy rozpoczęłam pracę z hiszpańskojęzycznymi dziećmi, w Instytucie Cervantesa w Warszawie, dodałam origami do różnych aktywności: zabawy, śpiew, teatr, taniec. Profil moich zajęć przekształcił się i coraz więcej dzieci przychodziło, aby się nauczyć języka hiszpańskiego. A wtedy origami stało się skutecznym narzędziem do utrwalenia nazw kolorów, kształtów i poznania nowych słów związanych ze złożeniem figur.  Wtedy mój syn, Wiktor, chodził również na te zajęcia i był moim „asystentem”.

Opowiedz jak wyglądają twoje zajęcia hiszpańskiego?

Ja ze względu na to, że wykorzystuję origami do nauki języka i pracuję z dziećmi, preferuję na początek, proste modele. Łatwe i szybkie w wykonaniu. I tak też jest z nauką języka. Zaczynamy od poznania łatwych i przyjemnych słów i zwrotów, i w miarę jak je utrwalamy, poznajemy coraz trudniejsze zagadnienia. 

Jak oceniasz skuteczność takiej metody nauczania języka hiszpańskiego?

To się na pewno sprawdza, pod warunkiem że uczeń zmotywowany jest do jednego i drugiego zadania. I to jest już, moje wyzwanie. Jak zaplanować zajęcia aby każdy dostał chociaż po trochu tego co chce… Zajęcia na pewno są „krojone i szyte” na miarę każdej grupy. 

Czy trzeba mieć predyspozycje aby zajmować się origami ?

Absolutnie ! Origami jest dla każdego, w kadym wieku. Nie trzeba mieć szczególnych predyspozycji tylko chęć składania. Wymaga nieraz cierpliwość i precyzji. Każdy popełniony „błąd” w składaniu wpływa na końcowy efekt. Ale można próbować jeszcze i jeszcze raz… I to jest piękne!

Myślę że wystarczająco zachęciłaś nas do hiszpańskiego i origami.

Mam taką nadzieję. Pozostaje mi tylko zaprosić chętnych, tym razem najmłodszych.
do nauki hiszpańskiego i próbowania swoich sił z tą tradycyjną i piękną formę spędzania wolnych chwil jaką jest Origami.

We wrześniu 2022 startujemy z ORIGAMI I HISZPAŃSKIM.  SZCZEGÓŁY TUTUJ

Opis zajęć

• Zajęcia są prowadzone w siedzibie Sollares (pracownia ARTE)
• Małe grupy 6-8 osobowe umożliwiają aktywną komunikację lektora z dziećmi
• Terminy zajęć: wtorki i czwartki od godz. 16:00
• Zajęcia trwają 90 min, zapewniamy wszystkie materiały
• Cena: 1200 zł / 20 spotkań

• TERMIN ZAJĘĆ: Czwartek 17:40-19:10, start wrzesień 2022

Zapisy: instytut@sollares.pl, tel. 723-33-33-45