Boże Narodzenie w Hiszpanii

Loteria „EL GORDO”

Boże Narodzenie w Hiszpanii zaczyna się już 22 grudnia. EL Gordo („grubas”) to loteria, w której biorą udział niemal wszyscy.  Od ponad 200 lat dzieci ze szkoły San Ildefonso w Madrycie wyśpiewują numery bożonarodzeniowej loterii. Ich śpiew trwa nieomal 3 godziny i towarzyszy temu wiele emocji. Bo któż by nie chciał być tym szczęśliwcem? Nie znam Hiszpana który by chociaż raz w swoim życiu nie kupił losu w loterii „El Gordo”. Losy można kupić niemalże na każdym rogu. W czasie losowania pustoszeją ulice, trwa oczekiwanie.  Najwyższa wygrana w „El Gordo” padła w 2011 roku w okolicach Tarragony. Wygrana kwota to  33 mln EUR.

Spektakularne iluminacje

Świąteczny nastrój „Navidad” trwa w Hiszpanii już od połowy listopada. Ulice, ronda, sklepy, centra handlowe toną w iluminacjach i dekoracjach. Spektakularne oświetlenie bożonarodzeniowe w Hiszpanii wprawiają w zachwyt zarówno dzieci jak i dorosłych. Każde miasto czeka na moment rozpalenia światełek. Madryt, Barcelona, Malaga szczycą się najbardziej spektakularnymi iluminacjami. To dobry czas na odwiedzenie Hiszpanii. W listopadzie, grudniu, poza turystycznym sezonem z tutką pieczonych kasztanów,  polecam wieczorne spacery po jarmarkach, i szopkach bożonarodzeniowych.

Belén – Szopka Bożonarodzeniowa

Już od listopada w hiszpańskich domach zaczynają się poszukiwania figurek do szopki betlejemskiej. Szopka jest znacznie bardziej popularna niż choinka. Hiszpanie starają się stworzyć scenę przedstawiającą narodzenie Jezusa, a figurki świętej rodziny, trzech króli, pastuszków i zwierząt tworzą unikalny klimat w ich domach. Ale to zupełnie inna postać jest „królem” szopki. Tajemniczy „El Caganer”, który przynosi szczęście. Ukryty w kącie … wypróżnia się. Jego odchody użyźniają ziemię, co jest symbolem obfitości na kolejny rok. Ta tradycja jest w pełni akceptowana przez Kościół. Hiszpanie są przesądni, dlatego w każdej szopce El Caganer jest obowiązkowy. El Caganer odwiedza tylko hiszpańskie szopki.

La Nochebuena: Wigilia Hiszpańska

Hiszpanie też mają Wigilię zwaną La Nochebuena. To czas kiedy rodziny zasiadają do stołu. Spotykają się w domach lub w restauracjach, które oferują w tych dniach specjalne zestawy dań: przystawki na bazie szynki iberyjskiej, owoce morza i sery, zupy, pieczone mięsa, ryby. Co jest tradycyjnym świątecznym daniem w Hiszpanii podczas Świąt Bożego Narodzenia? Hiszpania jest zróżnicowana, każdy region ma swoje specjały. Na pewno indyk -el Pavo al Horno, faszerowany truflami lub innym dodatkami takimi jak bekon, owoce, pieczarki, orzeszki pinii. Innym popularnym daniem jest pieczona jagnięcina z ziemniakami – Cordero asado con patatas panadera. Pokrojona w długie paski, przypomina pajdę chleba. Bardzo często są przygotowywane potrawy z ryb i owoców morza. Na koniec serwowane są słodkości. Hiszpania słynie z nugatów o nazwie turron, marcepanów, kandyzowanych owoców. Z alkoholi najbardziej popularne są oczywiście wina, anyżówka i hiszpański szampan – cava. Po rodzinnej kolacji Hiszpanie w tym dniu, często odwiedzają swoją bliższą, dalszą rodzinę czy przyjaciół. Tam spędzają milo czas na dalszym biesiadowaniu. Bardziej religijne osoby udają się na Pasterkę, zwaną Misa de Gallo. Z kolei  młodzież wychodzi do barów czy klubów aby spotkać się w tym dniu z rówieśnikami. Często imprezują do samego rana.

25 i 26 grudnia w Hiszpanii

W Hiszpanii prezentów nie otrzymuje się w Wigilię lecz 25 grudnia. Prezenty są układane pod choinką lub w salonie np. przy kominku. Bardziej hojnych prezentów dzieci oczekują 6 stycznia. W tych dniach Hiszpanie spotykają się z rodziną, znajomymi na obiad (la comida de Navidad) i składają sobie życzenia. Pogoda jest zazwyczaj bardzo ładna, także wychodzą na spacery podziwiając bożonarodzeniowe dekoracje i iluminacje świetlne.

Śpiewanie kolęd

Hiszpańskie kolędy a raczej piosenki bożonarodzeniowe – villancicos są radosne i dynamiczne. Zdecydowanie różnią się od polskich nostalgicznych kolęd.  To nieodłączny element hiszpańskiego Bożego Narodzenia. Najpopularniejsze z nich to Campana sobre campanaLos peces en el río oraz międzynarodowy hit Feliz Navidad. Są regiony gdzie dzieci odwiedzają domy sąsiadów, śpiewając kolędy w zamian za słodycze i drobne upominki.

28 grudnia Dzień Świętych Męczenników

Prima Aprilis w Hiszpanii przypada na 28 grudnia, jest to dzień Świętych Męczenników tzw. Día de los Santos Inocentes. Wedle tradycji kościoła katolickiego jest to dzień, który upamiętnia biblijną Rzeź Niewiniątek w Betlejem. Ten dzień jest jednak obchodzony zupełnie inaczej. Hiszpanie robią sobie wzajemnie różne figle i żarty.

La Nochevieja -31 grudnia

Zjedzenie 12 winogron (las doce uvas) na placu Puerta del Sól w Madrycie ma przynieść pomyślność w nadchodzącym Nowym Roku. Przed północą na placu, tysiące ludzi czekają z winogronami na odliczanie nadejścia nowego Roku. W przeddzień Sylwestra odbywają się próby jedzenia winogron w rytm bijącego dzwonu, co wcale nie jest takie łatwe.

Święto Trzech Króli – el Día de los Reyes Magos (6 stycznia)

Na ten dzień dzieci czekają z utęsknieniem – Święto Trzech Króli- Día de los Reyes Magos  obchodzony 6 stycznia. Wtedy to otrzymują największe prezenty. W Polsce dzieci piszą listy do Świętego Mikołaja, w Hiszpanii do Trzech Króli. W listach opisują co chciałyby dostać w tym roku. W przeddzień 5 stycznia w wielu miastach odbywają się barwne parady (las cabalgatas), podczas których Trzej Królowie – Melchor,Gaspar i Baltasar – na specjalnie zbudowanych platformach, pozdrawiają zgromadzone tłumy i rozdają dzieciom słodycze. 

Słodki węgiel 

W Polsce praktykowało się, że niegrzeczne dzieci otrzymywały pod choinką rózgę. W Hiszpanii nie ma rózgi jest słodki węgiel carbón dulce. Jest to czarny karmel przypominający węgiel, który Trzej Królowie zostawiają niegrzecznym dzieciom. Obecnie jest to traktowane jako świąteczny żart.

El Puente – przerwa świąteczna

El Puente to po hiszpańsku most. Tak nazywane są przerwy świąteczne w szkołach, uczelniach czy w pracy. My mówimy długi weekend, Hiszpanie El Puente. Przerwa świąteczna jest długa w Hiszpanii trwa od 22 grudnia do 6 stycznia. To szczególny czas celebracji czasu wolnego z rodzinami i przyjaciółmi. 

W Sollares El puente trwa od 24 grudnia do 6 stycznia. Odpoczywamy, regenerujemy się, celebrujemy ten szczególny czas Świąt Bożego Narodzenia. Życzymy rodzinnych, spokojnych i radosnych świąt oraz wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku.

Wracamy 7 stycznia, również z nowymi kursami. Sprawdź nasz rozkład jazdy w Nowym roku.

FELIZ NAVIDAD