Camino PRIMITIVO – pierwotny szlak jakubowy

Camino de santiago

Camino Primitivo to najstarszy szlak prowadzący do Santiago de Compostela. Stąd też wzięła się nazwa drogi primitivo oznacza pierwotny, pierwszy. Ten szlak obrał w IX wieku król Asturii, Alfons II Cnotliwy, a w samym Santiago de Compostela, nad grobem apostoła, zlecił wybudowanie kaplicy. W kolejnych latach Camino Primitivo cieszyło się ogromną popularnością nie tylko wśród mieszkańców Asturii i Galicji, ale także pielgrzymów pochodzących z innych europejskich krajów. Z czasem Santiago de Compostela stało się jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych. W 2015 roku Camino Primitivo zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kilka słów o Camino Primitivo

Camino Primitivo rozpoczyna się w Oviedo, stolicy Asturii, u stóp Katedry Zbawiciela znajdującej się na placu Alfonsa II Cnotliwego. Stamtąd od Santiago de Compostela dzieli nas 314 km. Choć na mapie szlak może wydawać się dosyć niepozorny w porównaniu z innymi ze względu na swoją długość, to trzeba podkreślić, że jest to dosyć wymagająca trasa, biegnąca głównie przez góry. Mimo stosunkowej trudności ta droga jakubowa wynagradza pielgrzymów bajkowymi, górskimi krajobrazami, bliskością natury, a także jako że prowadzi przez niewielkie miasteczka i wioski umożliwia poznanie nieco innego oblicza Hiszpanii.

Oprócz standardowego przebiegu Camino Primitivo ma również odcinek alternatywny, czyli Ruta de Hospitales (Droga Szpitali), który jest krótszy niż standardowy, ale trudniejszy. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych zaleca się wybranie podstawowej trasy.

Cisza i spokój

Camino Primitivo jest najmniej uczęszczanym szlakiem, zatem może okazać się strzałem w dziesiątkę dla pielgrzymów, którzy podczas wędrówki szukają wyciszenia, a może nawet samotności. Nie oznacza to jednak, że nikogo nie spotkasz na swojej drodze, ale raczej nie oczekuj tłumów. W Melide Camino Primitivo łączy się ze szlakiem francuskim (Camino Francés), czyli najpopularniejszą drogą jakubową, od tego miasta frekwencja na szlaku będzie już znacznie większa.

Jak się przygotować?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, można by użyć kultowego już sformułowania: „to zależy!” Ale od czego? Między innymi od kondycji fizycznej, nastawienia, posiadanego ekwipunku itd. Jeśli wybierasz się na Camino Primitvo, musisz pamiętać o tym, że w dużej mierze jest to szlak górski, a co za tym idzie dosyć wymagający pod względem fizycznym. Należy wziąć to pod uwagę podczas planowania odcinków na każdy dzień. A jeśli prowadzisz raczej siedzący tryb życia, to warto przed wyruszeniem na szlak trochę się rozchodzić.

Kilka porad:

Poza przygotowaniem fizycznym, caminowicze zalecają rozsądnie się spakować. Plecak będzie Ci nieustannie towarzyszył w drodze, dlatego nie może być zbyt ciężki.

  • Spakuj szybkoschnące spodnie i koszulki. Nie ma co przesadzać z ilością ubrań, w tym wypadku znacznie lepszym rozwiązaniem jest regularne pranie ich po dniu wędrówki.
  • Przygotuj porządny plecak z pasem biodrowym, zdecydowanie odciąży to kręgosłup, a Twoje plecy i ramiona będą na pewno wdzięczne.
  • Wybierz sprawdzone, wygodne buty nieodpowiednie obuwie może wyrządzić dużą krzywdę stopom, a przecież to podstawowy środek lokomocji każdego pielgrzyma.
  • Weź pelerynę przeciwdeszczową Hiszpania kojarzy się przede wszystkim ze słoneczną pogodą, ale i tam od czasu do czasu pada, a zwłaszcza w Galicji, do której zmierzają pielgrzymi.
  • Koniecznie zabierz ze sobą coś, co ochroni Cię przed słońcem krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy.
  • W Twoim plecaku nie może też zabraknąć apteczki z niezbędnymi lekami.

Co prawda to zaledwie namiastka tego, co warto wiedzieć przed wyruszeniem w drogę, ale jeśli tylko czujesz takie pragnienie, to zaplanuj swoją drogę i ruszaj.

¡Buen Camino!

Wakacyjne kursy języka hiszpańskiego online, start 1 lipca. Znajomość języka pomaga, zwłaszcza na CAMINO. Sprawdź harmonogram kursów intensywnych hiszpańskiego w te wakacje. TUTAJ