Podążając za żółtą strzałką, czyli Camino de Santiago

hiszpański on line Camino de Santiago

Wszystkie drogi prowadzą do… Santiago de Compostela

Przepiękna pogoda, malownicze wybrzeża, liczne zabytki, a także aromatyczna, śródziemnomorska kuchnia bez dwóch zdań Hiszpania może pochwalić się bogatą ofertą turystyczną. Nie bez przyczyny co roku kierunek ten obierają miliony turystów, wśród których znaczny odsetek stanowią pielgrzymi przemierzający Camino de Santiago.

Camino de Santiago to cieszący się ogromną popularnością szlak pielgrzymkowy, którego historia sięga czasów średniowiecza. Tak właściwie to nie jeden szlak, a sieć dróg prowadzących do grobu świętego Jakuba, które oplatają całą Europę, umożliwiając rozpoczęcie pielgrzymki z progu własnego domu. Jednak najwięcej pielgrzymów można spotkać w samej Hiszpanii najczęściej wybieranymi trasami są Camino Francés (szlak francuski), Camino Portugués (szlak portugalski) oraz Camino del Norte (szlak północny).

 

Nauka hiszpańskiego online

Każdego roku setki tysięcy pielgrzymów przemierza drogi jakubowe, by dotrzeć do Santiago de Compostela, miasta położonego w północno-zachodniej części Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Galicji. To tam wiele wieków temu dotarło i zostało pochowane ciało apostoła Jakuba Starszego, patrona Hiszpanii i Portugalii, dzięki czemu miasto stało się jednym z najważniejszych miejsc dla chrześcijaństwa.

Czy zatem wszyscy wybierają się tam z powodów religijnych? Zupełnie nie! W czasie swojej wędrówki poznasz wiele osób z różnych zakątków świata. Części pielgrzymów przyświecają cele duchowe, a inni przemierzają szlak, chcąc zgłębić historię, poznać kulturę lub po prostu lubią tego typu wyzwania. Wszystkie te osoby mają jednak jeden cel: Santiago de Compostela.

Camino de Santiago − garść informacji

W związku z tym, że historia wędrowania do Santiago de Compostela sięga kilka wieków wstecz, utarło się wiele zwyczajów związanych z Camino de Santiago. Oto niektóre z nich:

  1. Oznaczenia szlaku. Camino de Santiago jest dosyć dobrze oznaczonym szlakiem. W Hiszpanii co rusz napotyka się żółtą strzałkę lub muszlę, które wskazują właściwy kierunek pielgrzymom. W czasie wędrówki często też będziesz mijać kamienne słupy, na nich widnieje informacja, ile kilometrów pozostało do celu. Co ważne, słupek z wartością 0 km nie znajduje się w Santiago de Compostela, a w miejscowości Fisterra, czyli tzw. końcu świata.
  2. Muszla. Nie tylko wskazuje drogę do Santiago. Jest znakiem rozpoznawczym pielgrzymów, ponieważ zwyczajem jest zawieszanie na plecaku muszli z czerwonym krzyżem św. Jakuba (Cruz de Santiago).
  3. Paszport pielgrzyma, czyli Credencial de Peregrino. W nim kolekcjonowane są pieczątki nie tylko potwierdza przebycie danego odcinka szlaku, ale także jest świetną pamiątką.
  4. Kompostelka (hiszp. Compostela). To zaświadczenie o odbyciu pielgrzymki. Aby otrzymać Kompostelkę, należy przebyć odpowiedni dystans. Jeśli wędrujesz pieszo, wymagana odległość do uzyskania zaświadczenia to 100 km, natomiast w przypadku pielgrzymowania rowerem lub konno 200 km. Nie jest obowiązkowym elementem Camino, niemniej jednak, podobnie jak Credencial, może być niezwykłą pamiątką.
Hiszpański online

Jak się przygotować?

Nie da się ukryć, że Camino de Santiago to nie jest najłatwiejszy sposób na wypoczynek w Hiszpanii. Trzeba wręcz podkreślić, że wiąże się z dosyć dużym wysiłkiem i wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno pod kątem fizycznym, psychicznym, ekwipunku, jak i… językowym!

O czym warto pamiętać?

We wszelkiego rodzaju poradnikach, przewodnikach, czy na forach, gdzie pielgrzymi dzielą się swoimi doświadczeniami i cennymi wskazówkami, znajdziesz wiele przydatnych informacji dotyczących przygotowania fizycznego, tego, co należy spakować do plecaka, jakie akcesoria mogą okazać się niezbędne. Pamiętaj jednak, że przed podróżą warto poznać przynajmniej podstawowe zwroty języka hiszpańskiego, by móc bez problemu porozumieć się z mieszkańcami tego kraju, lokalnymi sprzedawcami, czy innymi pielgrzymami.

Czy warto zdecydować się na naukę hiszpańskiego w wakacje przed wyruszeniem na Camino?

Czy hiszpański jest niezbędny na Camino de Santiago? I tak, i nie. Co prawda w większych miastach raczej dogadasz się, posługując się jedynie językiem angielskim, ale nie zapominaj, że szlak biegnie też przez małe miasteczka i wioski, a tam angielski może już nie wystarczać. Oczywiście brak znajomości języka hiszpańskiego nie jest przeszkodą, ale poznanie nawet kilku podstawowych zwrotów pomoże zaoszczędzić sobie stresu, a może nawet zaskarbić sobie sympatię gospodarzy schronisk (hiszp. albergue), w których będziesz nocować.

Jak nauczyć się hiszpańskiego przed wyjazdem na Camino? Zapisz się na kurs hiszpańskiego online! Dzięki temu nauczysz się języka bez konieczności dojeżdżania do szkoły czy lektora.

Dlaczego warto wybrać kurs hiszpańskiego w wakacje? Wakacje to doskonały czas na naukę hiszpańskiego online zdobyte podczas lekcji wiedzę i umiejętności możesz od razu wypróbować podczas podróży. Co więcej, wybierając szkołę języka hiszpańskiego online, możesz brać udział w lekcjach z dowolnego zakątka świata.

Kiedy już postanowisz wyruszyć na szlak, nie zapomnij o dobrym nastawieniu, otwórz się na ludzi, których spotkasz, wykorzystaj wszystkie możliwości i okazje, by posłużyć się hiszpańskim. Dzięki temu nawiążesz nowe znajomości i przełamiesz barierę językową.

¡Buen Camino!

Sprawdź aktualny harmonogram wakacyjnych kursów języka hiszpańskiego TUTAJ

Start kursów wakacyjnych 1 LIPCA.

Zdjęcia: pixabay