Poznaj świąteczne tradycje. Wielkanoc w Hiszpanii!

Poznaj świąteczne tradycje. Wielkanoc w Hiszpanii- Semana Santa!

Nie ma pisanek, święcenia pokarmów czy śmigusa-dyngusa. Wielkanoc to czas PROCESJI w przebraniach  à la Ku Klux Klan, które trwają od Niedzieli Palmowej.

Podczas gdy Polacy intensywnie przygotowują się do świąt Wielkanocnych czyli od Niedzieli Palmowej, w Hiszpanii obchody Semana Santa trwają na dobre. Hiszpanie nie malują jajek, nie chodzą ze święconką do kościoła. Nie pieką mazurków i nie przychodzi do nich zajączek wielkanocny. Są za to wielkie PROCESJE podczas wielkiego tygodnia Semana Santa. I to co nas najbardziej zaskakuje- w przebraniach  à la Ku Klux Klan. To spektakularne widowisko przyciąga tłumy turystów z całego świata!

Procesje Semana Santa

Hiszpańska tradycja obchodów Wielkanocy jest zupełnie odmienna od naszej. Wszystko rozgrywa się na ulicach miast. W Hiszpanii jest w tym czasie dosyć ciepło, aura sprzyja ulicznym fiestom. Obchody rozpoczynają się od Palmowej Niedzieli i trwają aż do Niedzieli Wielkanocnej. W wielkim tygodniu codziennie organizowane są procesje przemierzające ulice miast. Obchody są organizowane z wielkim rozmachem. Przygotowują je bractwa religijne COFRADIAS. Są to stowarzyszenia funkcjonujące przy parafiach, których historia powstanie sięga średniowiecza. Członkowie bractw ubrani są w specjalne stroje. Są to obszerne tuniki, na głowach noszą kaptury w kształcie stożka tzw. COFRADIAS. Każde bractwo ma „swoje” stroje. Różnią się one kolorystyką.

Costaleros to mężczyżni biorący udział w procesji, których rola jest bardzo ważna. Niosą oni bowiem na swoich barkach ogromną platformę, na której znajdują się figury: Chrystusa, Matki Boskiej i scen pasyjnych. Platformy zwane PASOS mogą ważyć nawet 200 kg i liczyć kilkaset lat. W procesjach biorą udział całe rodziny, rownież dzieci uczestniczą w uroczystościach. Ubrane są jak inni uczestnicy procesji w charakterystyczne stroje. W nagrodę za wytrwałość otrzymują od opiekunów słodkości ) 

Procesje są koordynowane przez CAPATAZA. Atmosferę procesji tworzą również udekorowane ulice, kwiaty, kadzidła i muzyka instrumentów dętych. Jest naprawdę BARDZO GŁOŚNO. Hiszpanie na długo wcześniej przygotowują procesje. Trasy procesji są opracowane i podane do publicznej informacji długo przed świętami. To poważna logistyka. W dużych miasta może się odbyć nawet 30 procesji na dobę.

Kalendarz SEMANA SANTA

Wprawdzie każde hiszpańskie miasto i miasteczko to oddzielna historia i odmienne tradycje wielkanocne, jednak kalendarz wydarzeń jest podobny. Semana Santa rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej czyli Domingo de Ramos. Święto upamiętniające wejście Jezusa do Jeruzalem. Hiszpanie udają się w tym dniu na msze z gałązkami oliwnymi lub liśćmi palm utkanymi w charakterystyczny splot. To nie ma nic wspólnego z naszymi, kolorowymi palmami ) Procesje w tym dniu mają bardzo wesoły charakter )

Poniedziałek, Wtorek i Środa Wielkanocna – to dni, w których również odbywają się procesje, jednak mają one mniejsze znaczenie. Jueves Santo, czyli Wielki Czwartek upamiętnia ostatnią wieczerzę Jezusa z apostołami. To dzień najważniejszych procesji. Viernes Santo, czyli Wielki Piątek, to dzień w którym odbywają się najbardziej podniosłe parady, nieraz w kompletnej ciszy, upamiętniające pojmanie i ukrzyżowanie Jezusa. Sábado Santo, nazywane też Sábado de Gloria, Czyli Wielka Sobota to smutny dzień, który Hiszpanie często spędzają w ciszy i w wielu miastach nie odbywają się wtedy procesje. W nocy z soboty na niedzielę w kościołach zapalane są świece, będące zapowiedzią zmartwychwstania i odbywa się czuwanie. Domingo de Pascua lub Domingo de Resurrección, czyli Wielka Niedziela to najważniejszy dzień obchodów Semana Santa w Hiszpanii. Procesje mają wtedy radosny charakter, często kończą się spotkaniem postaci Maryi z Jezusem.

 

Jak Hiszpanie świętują Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny?

Niedziela Wielkanocna, czyli Domingo de Pascua Hiszpanie spędzają w gronie rodzinnym. Poniedziałek zazwyczaj jest normalnym dniem pracy.  Czas Wielkanocy  jest często wykorzystywany na podróże, wyjazdy za miasto. Nie wszyscy spędzą Wielkanoc w domu. W tym czasie jest w Hiszpanii piękna pogoda, Hiszpanie organizują pikniki na świeżym powietrzu.

Wielkanoc w Hiszpanii ma słodki smak

TORTILLAS to rodzaj tostów francuskich przyrządzanych na słodko. Czerstwy chleb maczany w mleku i jajku smażony na oliwie i posypywany obficie cukrem z cynamonem. To rarytas przygotowywany na Wielkanoc w Hiszpanii. Inne smakołyki to  buñuelos czyli mini pączki. Madryt słynie z bartolillos. Są to ciastka wypełnione kremem waniliowym. W Andaluzji spotkamy nasze faworki.  W wielu domach smaży się w tym czasie pączki z dziurką, zwane roscos lub roscillas. W północnych regionach Hiszpanii przygotowuje się leche frita, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza… smażone mleko!

Jednak gwiazdą wśród hiszpańskich deserów wielkanocnych jest mona de pascua, czyli babka. Jest ona symbolem zakończenia postu. Jej charakterystycznym elementem jest jajko, które w zależności od regionu będzie wyeksponowane w środku ciasta lub ukryte na jego brzegach. Tradycyjnie w cieście mona de pascua ukrywało się jajko ugotowane na twardo, ale współcześnie w wielu domach zastępuje się je jajkiem czekoladowym.

Tradycyjne hiszpańskie potrawy wielkanocne

Wielkanoc w Hiszpanii to gulasze oraz potrawy z ciecierzycą i dorszem. Potaje de vigilia to gulasz warzywny z ciecierzycą, który można spotkać w całej Hiszpanii. Do gulaszu obowiązkowo dodaje się jajko.

Potaje de garbanzos to też gulasz ale z ciecierzycy ze szpinakiem. W wielu domach w czasie Semana Santa serwuje się potaje de garbanzos, czyli gulasz z ciecierzycy ze szpinakiem. Dorsz pojawia się w potrawach typu croquetas de bacalao, czyli w krokietach z dorsza, czy buñuelos de bacalao. Te ostatnie, podobnie jak garbanzos con espinacas, kojarzone są przede wszystkim z Sewillą. Zupą popularną w wielu regionach Hiszpanii jest sopa de ajo czyli zupa czosnkowa, do której wlewa się rozbite jajka i intensywnie miesza. Do środka często trafia również chleb. W regionie La Mancha, który graniczy z Kastylią, w Wielkanoc jada się natomiast atascaburras- gęstą zupę z ziemniakami, czosnkiem, jajkami oraz dorszem. W Niedziele Wielkanocną Hiszpanie jadą się dużo mięsa, głownie wieprzowinę, jagnięcinę i wołowinę. Jednym z bardzo popularnych dań jest empanada ciasto drożdżowe z farszem z jajek i wędlin.

To co łączy Hiszpanię i Polskę to rodzinny charakter Wielkanocy i duże przywiązanie do tradycji. Chociaż tradycje obchodów Wielkanocy w Hiszpanii są tak odległe od polskich to ich siła tkwi w potrzebie kontynuacji zwyczajów. I to jest piękne!

Felices PASCUAS! Wesołych Świąt Wielkanocnych od Sollares. Dziękujemy ze jesteście z nami już 10 wiosnę.

Kiedy znasz język hiszpański, pobyt w Hiszpanii ma inny wymiar. Nauka hiszpańskiego online w Sollares to kursy prowadzone przez NATIVE SPEAKERS z Hiszpanii i Ameryki Południowej.

Sprawdź aktualny HARMONOGRAM KUSÓW HISZPAŃSKIEGO ONLINE

Zdjęcia: źródło wikipedia: semana Santa https://en.wikipedia.org/wiki/Holy_Week_in_Spain?fbclid=IwAR3serxCAJnCsSZsenmBIOkvFPckD1Ip8vRtDwsvVexGgsFvN132H4YIY1g_aem_ARfRvogg7aXc4gqtstdJ6pDg-2MdLH-YrVaw4NeGI0K4X289JEnLcCtlNmvO1mk6BMoL1f4LuFqKakeIVDbvBZqw