Hiszpańskie wynalazki, które zmieniły świat… albo chociaż trochę go poprawiły ;)

Nie od dziś wiadomo, że Hiszpanie to bardzo przyjazny i pomocny naród. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak hiszpańskie wynalazki ułatwiły lub osłodziły (ale o tym później) nam codzienne życie i chociaż z wielu z nich korzystamy na co dzień to nawet nie wiemy, że są one hiszpańskie. Czy już macie jakieś pomysły?

Lizak Chupa-Chups – el chupete

Jeśli ktoś z was znał hiszpańskie słowo el chupete mógł już się powoli domyślać skąd wzięła się nazwa Chupa-Chups. Jeden z ulubionych słodkich przysmaków, (nie tylko dla dzieci!) stworzony przez Enrica Bernata w 1957, podbił nie tylko ziemię, ale też kosmos jako pierwszy słodycz zjedzony w kosmosie w 1995r.  Jeśli nie macie już dość słodyczy to mam dla was jeszcze jedną słodką ciekawostkę… Logo Chupa-Chups zaprojektował Salvador Dali. Tak, ten Salvador Dali, najbardziej znany hiszpański surrealista!

Mop – la fregona

Wynaleziony przez inżyniera Manuela Jalóna w 1956r. mop stał się wybawieniem lub przekleństwem dla wielu z nas. I choć mycie podłogi nie należy do moich ulubionych obowiązków to właśnie Manuelowi zawdzięczam to, że przynajmniej nie muszę robić tego na kolanach za pomocą szmatki tak jak kiedyś to robiono.

Kalkulator cyfrowy- La calculadora digital

Jeśli miałabym wybrać swój ulubiony hiszpański wynalazek to zdecydowanie wybieram ten. Chociaż to Blaise Pascal wynalazł pierwszy kalkulator z kołami i zębatkami to właśnie inżynier Leonardo Torres y Quevedo był tym, który około 1914r. wynalazł jego cyfrową wersję, z której korzystamy dziś wszyscy. Jako niegdyś dwójkowa uczennica z matematyki chciałabym tylko powiedzieć: dzięki Ci Leonardo!

Łódź podwodna – el submarino

Ta ogromna maszyna również została stworzona przez Hiszpana. Isaac Peral w 1888 r. stworzył pierwszy statek podwodny napędzany energią elektryczną. Do dziś statek ten można oglądać w porcie w Cartagenie (Murcja), gdzie na własne oczy możecie doświadczyć jak wyglądała rewolucja nawigacji podwodnej.

Kolejka linowa – el teleférico

Kto z Was nigdy nie skorzystał z kolejki linowej na wakacjach niech podniesie rękę! Ten turystyczny środek transportu jest sławny na całym świecie. Został stworzony przez mojego ulubionego hiszpańskiego wynalazcę (patrz pkt. 3) więc jeszcze raz dzięki Leonardo! Pierwsza kolejka linowa została wykorzystana w transporcie publicznym w okolicach San Sebastián w Kraju Basków już w 1907r. i od tamtej pory do dziś zachwyca nas możliwością nadziemnej podroży i podziwianiem widoków.

Strzykawka jednorazowa – la jeringuilla desechable

Kolejny przykład na to, że hiszpańscy wynalazcy są bardzo wszechstronni? Pamiętacie Manuela Jalóna wynalazcę mopa? Poza tym, że przyczynił się do ułatwienia w sprzątaniu, zrobił też wiele dla branży medycznej. Stworzył on bowiem pierwszą jednorazową podskórną strzykawkę, zapobiegając tym rozprzestrzenianiu się wielu chorób i poprawił jakość leczenia pacjentów. Możecie tak jak ja nie lubić igieł, ale jedno jest pewne – zrewolucjonizował robienie zastrzyków.

Gitara klasyczna – la guitarra clásica

Antonio de Torres Jurado- to właśnie ten hiszpański gitarzysta i lutnik jest ojcem współczesnej gitary klasycznej jaką znamy. I chociaż nad gitarą pracowano w Hiszpanii od XIII do XVIII w. to właśnie według jego pomysłu dziś tworzy się większość gitar akustycznych.

Autorka: Nicole Guza