Restauracja Botín, gdy jakość jest tradycją

Jedząc w restauracji, dotykasz historii Madrytu. Casa Botín, założona w 1725 roku, według Księgi Rekordów Guinnessa jest najstarszą restauracją na świecie i prowadzi jedną z najlepszych, tradycyjnych kuchni w Madrycie. Magazyn Forbes umiejscowił ją na trzecim miejscu wśród 10 najlepszych tradycyjnych restauracji, ze względu na jej dwie specjalności: pyszne prosięta i pieczone jagnięta w kastylijskim stylu.

Botín, dom, w którym Madryt gotuje swoją historię

Madryt rozrósł się prawie w tym samym czasie, co restauracja Botín. Pierwsze wzmianki o budynku pojawiają się z 1590 roku, zaledwie 30 lat po tym, jak Felipe II nazwał Madryt stolicą królestwa.

Od gotowania tego, co przynosili klienci w ówczesnym ustroju, po uznanie go za jedno z najlepszych miejsc do skosztowania prosiąt i jagnięciny, zaszło wiele zmian, których miasto i restauracja doświadczyły razem.

Do dnia dzisiejszego, trzy -cztery razy w tygodniu do restauracji docierają dostawy najlepszych segowskich prosiąt i jagniąt, pochodzących z magicznego trójkąta tego mięsa: Sepúlveda-Aranda-Riaza.

Stopniowo jagnięta i prosięta przyrumieniają się powolnie i uroczyście w starym piecu palonym drewnem dębowym. Piec ten działa od początku istnienia restauracji pod czujnym okiem mistrzowskich hornerów (osoby specjalizujące się w pieczeniu) i doświadczonych kucharzy, którzy całe życie zajmowali się Casa Botín.

Drewno opałowe i węgle, strategicznie rozmieszczone na lewo od pieca, harmonijnie rozprowadzają smak soli, pieprzu, wody, smalcu, białego wina, liścia laurowego, cebuli i czosnku w każdym kawałku pieczonych prosiąt.

Gdzie słowa i smak siedzą przy stole

Restauracja Botín karmiła także wiele postaci literackich. Ernest Hemingway, Benito Pérez Galdós, Graham Greene i María Dueñas wykorzystali restaurację jako miejsce swoich powieści.
Spotkania między szpiegami, burzliwa historia Jake’a Barnesa i Bretta Ashleya, Doña Francisca Juárez i ich trudów, Sira Quiroga… Wszyscy siedzieli przy stole w jednym z czterech pomieszczeń Casa Botín, aby posmakować przede wszystkim słynnej świni.

Jedząc w restauracji, siedzisz przy stole z historią Madrytu u twego boku. Pozwól, że Ci ją opowiem…

Żródło: https://www.botin.es/
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Casa_Bot%C3%ADn-Madrid-2009.jpg
Tamorlan / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)