Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego z native speakerem?

Francuski akcent

Powodów do rozpoczęciu nauki języka obcego może być wiele. Niektórzy podejmują ten krok, zachwyceni kulturą danego kraju, inni w celu poszerzenia swoich możliwości na rynku pracy czy też zamieszkania za granicą. Tak, jak różnić się może motywacja uczestników kursu francuskiego, również odmienne mogą być metody przekazywania wiedzy podczas jego trwania. Często pojawiają się pytania, która z nich jest najskuteczniejsza i przynosi najlepsze rezultaty. Czy w mówienie w danym języku łatwiej wdrożyć się już na samym początku? Według szeregu przeprowadzonych doświadczeń oraz rozmów z osobami korzystającymi z kursów, które prowadzi szkoła francuskiego online, nie ma powodu, żeby z tym zwlekać. Nauka z native speakerem pozwala bowiem już w pierwszym etapie otworzyć się na nowy język i poznawać go nie tylko od teoretycznej, lecz i praktycznej strony.

Lekcje języka francuskiego z native speakerem – początkowe obawy

To naturalne, że rzeczy nowe, nieznane mogą budzić niepokój. Gdy jednak pozna się jego źródło, często okazuje się on zupełnie nieuzasadniony. Tak jest również w przypadku nauki języka francuskiego przez internet z native speakerem. Największe obawy dotyczą zazwyczaj kwestii wzajemnego porozumienia z lektorem oraz konieczności wypowiadania obco brzmiących słów.  Ale czy rzeczywiście powinno stanowić to problem, kiedy wszyscy kursanci są w podobnej sytuacji i przyświeca im ten sam cel? Profesjonalna szkoła francuskiego, która zatrudnia doświadczonych native speakerów, jest na to przygotowana. Lektorzy wiedzą bowiem, jak używając ojczystego języka, wytłumaczyć nowy materiał i pokazać jego zastosowanie w praktyce. Natomiast konieczność zadawania pytań przez kursantów również po francusku motywuje ich do poszukiwania w słownikach nieznanych słówek i odkrywania nowych konstrukcji gramatycznych.

Taki sposób przekazywania wiedzy można porównać do nauki mowy przez dzieci. One również zdobywają tę umiejętność, przysłuchując się rozmowom dorosłych. Najpierw same wypowiadają się pojedynczymi wyrazami, a z czasem tworzą coraz bardziej złożone i skomplikowane językowe konstrukcje.

Korzyści nauki języka francuskiego dla początkujących z native speakerem

Bez wątpienia znalezienie się w środowisku, w którym wszyscy posługują się nieznaną mową, wywołuje różne emocje. Pierwsze lekcje języka francuskiego, również online, z native speakerem mogą więc wydawać się wyzwaniem. Ale poznając bliżej ich specyfikę, można stwierdzić, że czerpanie z nich korzyści zależy w dużej mierze od nastawienia kursanta. Przede wszystkim zdecydowanie się na taki rodzaj kursu wymaga otwartości i porzucenia pewnych schematów. Jak to się mówi – „wystarczy chcieć”. Co więcej, istnieje wiele dowodów na to, że nauka języka francuskiego od podstaw z native speakerem jest możliwa. Wystarczy porozmawiać z Polakami mieszkającymi we Francji, którzy przyswoili słownictwo oraz gramatykę stosowane w tym kraju, czy to na lekcjach (na których zapewne lektor nie znał polskiego), czy to poprzez życie codzienne i konieczność komunikowania się z otoczeniem.

Korzyści takiej nauki to więc: poznawanie od samego początku wszystkich aspektów języka, jego użycia w naturalnej, użytkowej formie, zapoznawanie się z prawidłową wymową i akcentem oraz przełamanie własnych barier i strachu przed mówieniem po francusku.

szkoła francuskiego

Kurs języka francuskiego dla zaawansowanych w konwersacjach

Z lekcji na lekcję poziom rozumienia oraz umiejętności reagowania na poruszane kwestie wzrasta. To zauważalny postęp, który przynosi wiele satysfakcji i daje nową motywację do doskonalenia przyswajanego języka. Gdy natomiast kursanci potrafią już samodzielnie używać poznane słownictwo i formy gramatyczne, lektor może rozpocząć z nimi konwersacje. To szczególny rodzaj nauki języka francuskiego z native speakerem, który pozwala przygotować się na dalsze posługiwanie się nim w praktyce. Częstym problemem jest blokada przed wypowiadaniem obcych słów, wyrażeń i zdań. Im szybciej się ją przełamie, tym ten proces przebiegnie sprawniej. Co więcej, nauka języka francuskiego od podstaw lub też na poziomie zaawansowanym to nadal czas na mylenie się i popełnianie błędów, które lektor wyłapie, skoryguje i omówi. Dzięki temu uczestnicy kursu będą mogli ich uniknąć, kiedy przyjdzie czas na rozmowę z Francuzami już poza szkołą językową.

Kiedy pojawią się pierwsze efekty?

Człowiek jest z natury niecierpliwy. Kiedy decyduje się na jakiś krok, np. w swojej ścieżce edukacyjnej i samorozwoju, chce widzieć rezultaty od razu. Ale nie zawsze jest to możliwe. Co nie znaczy, że się one nie pojawiają. Już od pierwszych zajęć w szkole języka francuskiego z native speakerem kursanci mają okazję osłuchać się, przyzwyczaić do specyficznej wymowy, akcentu oraz intonacji. Choć po jednej czy dwóch lekcjach od podstaw raczej nie będą jeszcze sami tworzyć płynnych wypowiedzi, zyskają odpowiednie przygotowanie do zdobycia i wykorzystania tej umiejętności. Aż wreszcie pojawi się taki moment, w którym powiedzenie kilku zdań po francusku nie będzie sprawiało problemu, a poza tym nie będzie wiązało się z potrzebą przełamania jakiejś blokady i skrępowania. Nie warto więc zniechęcać się, kiedy po pierwszej lekcji wypowiedzenie się po francusku okaże się jeszcze niemożliwe. Zauważalne efekty mogą natomiast pojawić się już po kilku spotkaniach z native speakerem, a wówczas przyniosą ogromną satysfakcję.

Jak komunikować się z native speakerem francuskiego, nie znając jeszcze języka?

To bardzo częste pytanie ze strony osób zainteresowanych taką nauką. Niektórzy obawiają się, że w przypadku kwestii wymagających dodatkowego wyjaśnienia nie dogadają się z lektorem. Czy takie wątpliwości są zasadne? Przede wszystkim warto na początku uwierzyć w siebie i swoje siły oraz zaufać native speakerowi, który poprowadzi każdego uczestnika kursu najwłaściwszą drogą poznawania smaczków swojego języka. Jeśli natomiast ktoś będzie chciał zadać istotne pytanie podczas lekcji francuskiego, ale zabraknie mu wiedzy z zakresu słownictwa czy gramatyki, zawsze może skorzystać z pomocy słownika – tradycyjnego lub internetowego. Taka czynność nauczy go dodatkowo prawidłowego używania wspomnianych narzędzi. Co więcej, uczestnicząc w nauce języka francuskiego w tej formie, można zdobyć też umiejętność tłumaczenia w nim różnych pojęć i zagadnień. Te kompetencje na pewno przydadzą się podczas pobytu we Francji czy jakichkolwiek rozmów z Francuzami.

Kiedy najlepiej rozpocząć lekcje francuskiego?

Każdy moment jest dobry, by zrobić coś dla siebie. A nauka języka to niewątpliwie inwestowanie w swój rozwój oraz poszerzanie własnych horyzontów. Wiele osób natomiast decyduje się na wakacyjny kurs francuskiego online. To wtedy mają najwięcej czasu na podjęcie nowej aktywności lub też planowana czy już odbyta podróż dodała im motywacji do poznania bliżej kultury Francji. Innym okresem, w którym licznie zgłaszają się chętni do rozpoczęcia takiej nauki, jest początek nowego roku, kiedy wiele osób podejmuje noworoczne wyzwania. Czy to wakacyjny kurs francuskiego, czy rozpoczęty w każdym innym terminie, cieszy się on szczególną popularnością zwłaszcza w formie online. Dzięki temu może uczestniczyć w nim każdy zainteresowany, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Nie traci też czasu na dojazdy na lekcje. Dla niektórych większe poczucie komfortu stwarza również fakt, że biorą udział w zajęciach, pozostając w znanym sobie otoczeniu, i łatwiej im się wówczas otworzyć.

Dlaczego akurat język francuski z native speakerem?

Jak wiadomo, posługują się nim nie tylko mieszkańcy Francji. Jest używany m.in. również w prowincji Quebec w Kanadzie i w Szwajcarii. Co więcej, znajomość francuskiego pozwala lepiej poznać kulturę romańską. I choć we Francji wiele osób uczy się angielskiego, nie każdy chętnie się nim posługuje. O wiele łatwiej dogadać się więc z Francuzami w ich ojczystym języku.

Dzięki kontaktowi z native speakerem już od pierwszych zajęć można wypracować u siebie prawidłowe nawyki w kwestii wymowy i akcentu. Od początku słyszy się bowiem naturalny, używany na co dzień francuski. Dzięki temu pozna się też wiele jego niuansów, charakterystycznych np. dla języka mówionego. Dlaczego więc nie zdecydować się na naukę z native speakerem już teraz? Wakacyjne kursy francuskiego online z doświadczonymi lektorami na czele czekają, by wprowadzić Cię w pełen możliwości świat tego wyjątkowego języka.