Życie i praca w Hiszpanii

praca w Hiszpanii

Dlaczego warto zamieszkać w Hiszpanii?

Niech zgadnę. Nie lubisz długich jesiennych wieczorów i mroźnych polskich zim. Denerwuje Cię zwyczaj narzekania na wszystko i brakuje słonecznych plaż, lazurowej wody… Na dodatek nie boisz się wyzwań i jesteś otwarty na inne kultury. Czemu więc nie miałbyś zamieszkać w Hiszpanii?

Do Hiszpanii warto wyjechać nie tylko w celach turystycznych. Pozwól, że wymienię Ci największe zalety tego kraju:

  1. Hiszpanie cieszą się wysoką jakością życia za znaczniejsze mniejsze pieniądze niż chociażby Anglicy czy Francuzi. Dotyczy to także największych miast, takich jak Madryt czy Barcelona – mieszkania tu są niedrogie i spokojnie utrzymasz się, wykonując pracę na średnim szczeblu.
  2. Nie ma wielkiego szoku kulturowego. Na przykład większość hiszpańskich potraw znajduje się także w polskim menu. Również moda, zwyczaje, a nawet obchodzenie świąt nie jest bardzo odległe od tego, co już znasz.
  3. Klimat jest umiarkowany. Pogoda jest znacznie łagodniejsza niż u nas, a słoneczne dni (w niektórych rejonach) trwają nawet przez pół roku.
  4. Hiszpania obfituje w piękne plaże. I nie ma w tym zdaniu ani krzty przesady. Kraj może się pochwalić prawie 5 tysiącami kilometrów linii brzegowej.
  5. Stosunkowo łatwo kupisz tu mieszkanie i założysz konto bankowe. A powszechny system zdrowotny jest uznawany za jeden z najlepszych na świecie.
  6. Sami Hiszpanie mają opinie wyluzowanych i przyjaznych. Łatwo więc zasymilujesz się z kulturą, a nawet – mogę zaryzykować takim stwierdzeniem – Twoi sąsiedzi i współpracownicy przyjmą Cię z otwartymi ramionami.

Jeśli czujesz, że to kierunek dla Ciebie, poznaj najważniejsze informacje o życiu i pracy w Hiszpanii!

Hiszpańska sangria

Jak zaplanować wyjazd?

Zanim jednak zamieszkasz na Półwyspie Iberyjskim, dobrze się przygotuj. Oto rzeczy, które moim zdaniem warto rozpocząć jeszcze w Polsce.

Przed przykrymi niespodziankami uchroni Cię przede wszystkim wiedza. Postaraj się więc znaleźć jak najwięcej informacji na temat nowego miejsca: Jakiej jakości jest edukacja? Czy łatwo wynająć/kupić mieszkanie? Ile wynosi średni miesięczny koszt życia? Jakie są ceny artykułów w hiszpańskich supermarketach?

Oczywiście nie wszystko znajdziesz w internecie. Ale możesz spróbować nawiązać kontakt z lokalną społecznością emigrantów na jakimś forum lub grupach na Facebooku.

hiszpański online

Nauka hiszpańskiego nieodzowna !

Największa barierą dla przyjezdnych zwykle jest język. To prawda, że część Hiszpanów zrozumie Twój łamany angielski, ale do stworzenia bliższych relacji lub znalezienia pracy konieczna będzie nauka hiszpańskiego online. Nie ma potrzeby szukać szkoły stacjonarnej. Wystarczy, że odpowiednio wcześnie wyszukasz szkołę języka hiszpańskiego online, która cieszy się dobrymi opiniami studentów.

Postaraj się od razu zanurzyć w nowym języku: oglądaj filmy i słuchaj muzyki po hiszpańsku. Możesz też przestawić język w telefonie i nosić przy sobie fiszki. Im więcej słówek i całych zwrotów nauczysz się przed wyjazdem, tym łatwiej zaaklimatyzujesz się już po przyjeździe.

Praca w Hiszpanii

Pracy w Hiszpanii dla Polaków jest całkiem sporo. I to nawet wtedy, gdy (przynajmniej na początek) chcesz pozostać przy rodzimym języku. Ponieważ Półwysep Iberyjski jest chętnie odwiedzany przez turystów znad Wisły (a niektórzy z nich zostali na dłużej, prowadzą w Hiszpanii interesy i nie zamierzają wracać), powstała potrzeba specjalistów mówiących w języku polskim. Jeśli więc tylko spełniasz inne wymagania, możesz liczyć na szybkie zatrudnienie np. w handlu lub hotelarstwie. Jeśli planujesz zamieszkać w Hiszpanii nauka hiszpańskiego jest nieodzowna. 

Jacy są Hiszpanie? 5 największych stereotypów

Skoro powiedzieliśmy sobie już o najważniejszych sprawach związanych z przeprowadzką do Hiszpanii, czas rozprawić się z kilkoma mitami. Być może przydadzą Ci się te argumenty, by wytłumaczyć rodzinie powody swojej emigracji.

#1. Hiszpanie codziennie jedzą Paellę

W rzeczywistości istnieje tysiące pysznych dań, którymi zajadają się Hiszpanie. Właściwie każdy region ma swoją specjalność. Nie musisz się więc bać braku różnorodności w swoim menu.

#2. Hiszpanie uwielbiają walki byków

Ogólnokrajowe badanie (przeprowadzone przez Encuesta de Habitos u Practicas Cultures en Espania) pokazało, że 65% Hiszpanów interesuje się tym bardzo słabo lub wcale. „Sport” ten potępiają zwłaszcza młodzi ludzie. Nic dziwnego, że tradycja ta z roku na rok zanika.

#3. Każdy Hiszpan uwielbia flamenco

Prawda jest taka, że występy z flamenco były kiedyś postrzegane jako obraźliwe, a nawet pornograficzne (zwłaszcza wśród elit). Dziś wielu Hiszpanów ma mieszane uczucia, a pokazy śpiewu i tańca najbardziej przyciągają turystów.

#4. Hiszpanie są leniwi

Hiszpanie nie mówią tyle o swojej pracy (co inne narody) i starają się zachować zdrową równowagę w życiu. To wcale nie oznacza, że nie są pracowici. Zdarza się bardzo często, że pracują długo (np. od 9 do 20), a dłużej trwają jedynie ich przerwy na lunch.

#5. Hiszpanie późno chodzą spać

To akurat prawda. Hiszpanie wracają późno z pracy i śpią ok. 1 godziny krócej niż reszta obywateli Unii Europejskiej. Nawet dzieci chodzą spać po 22! To coś, do czego będziesz musiał się przyzwyczaić.

Zapraszamy na WAKACYJNE KURSY HISZPAŃSKIEGO.

Sprawdź harmonogram kursów wakacyjnych TUTAJ

Zdjęcia: pixabay