Hiszpanie mają fantazję! Hiszpańskie wynalazki cz.1

Dobre bo hiszpańskie!  Hiszpańskie wynalazki które podbiły świat!

Są przedmioty, których używasz na codzień i nie masz pojęcia że wymyślili je Hiszpanie.  Wynalazki Made in Spain są powszechnie używane w każdym domu. Mop do sprzątania, zszywacz, kalkulator, scyzoryk, temperówka… Przyznam że niektóre z nich samą mnie zaskoczyły. Podaję hiszpańskie nazwy wynalazków, przy okazji poszerzamy słownictwo!

Hiszpanie mają fantazję! Wynalazków jest tak dużo, że podzieliłam je na 2 oddzielne wpisy!

Mop – po hiszpańsku LA FREGONA

Mycie podłóg  to nie jest moje ulubione zajęcie. Kiedyś kobiety robiły to na kolanach.  Wynaleziony przez inżyniera Manuela Jalóna w 1956r. mop stał się wybawieniem.  Przyznajcie, czy ktoś z was się nad tym zastanawiał?  To właśnie Miguel wymyślił kij z bawełnianymi wstążkami, który moczy się się w wiaderku z wodą i w ten sposób nie trzeba się schylać. Co za ulga! Muchas gracias Miguel.

Kalkulator cyfrowy-  po hiszpańsku LA CALCULADORA DIGITAL

Jeśli miałabym wybrać swój ulubiony hiszpański wynalazek to zdecydowanie wybieram ten. Pierwszy kalkulator z kołami zębatymi wymyślił Blaise Pascal, ale jego cyfrowa wersja to wynalazek Hiszpana inżyniera Leonardo Torres.

Zszywacz – po hiszpańsku GRAPADORA

To wynalazek pochodzący z Kraju Basków. Początki zszywacza to XVIII wiek. Twórca nie jest znany. To co wiemy na pewno- został stworzony w czasie rosnącej biurokracji w okresie rządów Ludwika XVII we Francji. Biedaczek nie radził sobie z dokumentami 🙂 Znany współcześnie zszywacz to inwencja twórcza Basków!

Temperówka-  po hiszpańsku SACAPUNTAS 

I tu jest spór: Hiszpanie czy Francuzi wynaleźli temperówkę? Jednak obecna jej forma i kształt to dzieło Hiszpana. Została zaprojektowana przez  Ignacio Urrestiego w 1945 roku dla firmy El Casco.

Hiszpańska słodycz lizak CHUPA-CHUPS

Lizaki nie były znane aż do 1958 roku. Sprytny Hiszpan Enric Bernard dorzucił do słodkiej kulki patyczek i nazwał  Chupa Chups. Logo zaprojektował sam Salvador Dali. A w 1995 roku Chupa Chups był pierwszym cukierkiem spożywczym w kosmosie!

Scyzoryk -po hiszpańsku NAVAJA

Nie znamy nazwiska wynalazcy. Wiadomo na 100% że to z Hiszpanii wysyłano scyzoryki do innych części Europy. Jaka jest geneza? Prozaiczna. Kiedy pod koniec XVI wieku Carlos I wydał dekret zabraniający noszenia broni o długim ostrzu osobom spoza szlachty, pojawiły się scyzoryki. Potrzeba matką wynalazków. To w tym przypadku zadziałało!

Piłkarzyki- po hiszpańsku FUTBOLI

Hiszpanie kochają piłkę nożną. Zatem to wydaje się oczywiste, że twórca popularnych piłkarzyków to Hiszpan Alejandro Finisterre. Gra powstała w 1938 roku w wyjątkowo  trudnym czasie  dla Hiszpanii. Trwała wojna domowa. Alejandro nie mógł grać w piłkę i tak wymyślił grę. Jeśli będziecie w podróżować po Hiszpanii, z pewnością w wielu barach spotkanie piłkarzyki.

Śledź nasze Social Media. Już nadchodzi- NOWY HARMONOGRAM ZAJĘĆ STACJONARNYCH I ONLINE.
Hiszpański online, włoski online, portugalski  online i francuski online  z native speakerami z całego świata!