Capoeira- taniec, sztuka walki i filozofia

[vc_row][vc_column][vc_column_text]ALDO MARTINS DE FRANCA- Mestre Grupy Beribazu. Urodził się w Fernando de Noronha w Brazylii. Trenuje capoeirę od 30 lat. Uczył się w Centrum Capoeira na Uniwersytecie UNB. Jego nauczycielami byli wybitni capoeriści: Mestre Luiz Renato, Mestre Jorge, Mestre Danilo i Mestre Igor. Brał udział w wielu warsztatach w całej Brazylii. Od 2008 roku mieszka w Warszawie. Aldo jest pierwszą osobą w Polsce, która otrzymała tytuł Mestre.

Słynie ze swojej niespożytej energii i pozytywnego nastawienia, którym zaraża swoich uczniów. Stara się aby uczniowie grali w sposób techniczny ale niepozbawiony luzu czyli tzw. brazylijskiej „mandinga”. Bliskie są mu również kultura afro-brazylijska. Od września prowadzi zajęcia capoeira w Instytucie Kultury Latynoamerykańskiej SOLLARES w Józefosławiu.

– Czym dla ciebie jest capoeira?

Capoeira jest sportem, muzyką, tańcem, walką, samoobroną, kondycją fizyczną, terapią, folklorem, rytmem, równowagą, zwinnością, kulturą, a przede wszystkim radością. Jest to sport, w którym capoeirista jest wolny, gra bez potrzeby osiągnięcia zysku lub bycia zwycięzcą. Jest to aktywność relaksująca, prawdziwa zabawa. Capoeira jest dla wszystkich: dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Każdy w niej znajdzie coś dla siebie.

Bardzo ważny jest dla mnie czynnik edukacyjny. Swoim uczniom chcę przekazać takie wartości takie jak: pokora, szacunek, współpraca i socjalizacja, które są nieodłączną częścią capoeiry, tak samo jak język portugalski z Brazylii i elementy tradycyjne capoeiry, takie jak: muzyka, instrumenty, ruchy obrony i ataku, akrobacje oraz tańce afro-brazylijskie (maculele, samba, frevo, itp.)

– Kiedy zainteresowałeś się capoeira?

Moje zainteresowanie capoeirą zaczęło się na początku lat 80 tych na ulicach miasta Recife w Brazylii, skąd pochodzę. Zainspirowali mnie moi przyjaciele, którzy już trenowali. Miałem wtedy 11 lat.

– Dlaczego ludzie trenują capoeira?

Ponieważ czują się przyciągnięci i zmotywowani przez energię, radość i elementy capoeiry (muzyka, sztuka walki, akrobacje itp.) oraz kulturę afro-brazylijską. Wystarczy przyjść na jedne zajęcia aby się o tym przekonać. To zjawisko międzynarodowe. Capoeira jest jedynym sportem, który oprócz aktywności fizycznej promuje kulturę Brazylii na każdym kontynencie. Capoeira poszerza horyzonty. Inspiruje do poznawania zarówno języka portugalskiego jak i do podróży.

– Jakie cechy charakteryzują dobrego capoeristę?

Dobry capoeirista dużo trenuje i praktykuje capoeirę w formie kompletnej, starając się poszukiwać i równoważyć wszystkie elementy, które istnieją w capoeirze. Dobry capoeirista powinien uczyć się o capoeirze, poznać fundamenty, historię, rytuały i tradycje. Posiada wiedzę i świadomość.

– Jakie znaczenie ma postać mestre w życiu alunos? Co dla ciebie znaczy słowo mestre?

MESTRE jest bardzo ważny w życiu uczniów, ponieważ kieruje, przygotowuje i motywuje ucznia , a także, używając elementów capoeiry, rozwija wartości ważne dla charakteru, pokorę i szacunek do drugiego człowieka. To wszystko uczeń zabiera do swojego życia.

Moim zdaniem, MESTRE jest przyjacielem, bratem i ojcem swoich uczniów. Mestre zawsze będzie chciał, żeby jego uczniowie stali się lepsi od niego, zachowując przy tym zawsze wartości, jakimi są szacunek i pokora. Mestre motywuje i inspiruje, rozpala u alunos chęć do gry w roda, chęć do uczenia się czegoś nowego, do rozwoju.

– W karate są egzaminy, kolorowe pasy. Jak jest z capoeira?

W naszej Grupie Capoeira Beribazu, z reguły, praktykujący uczeń z roku na rok zmienia swoją „CORDA”, podczas organizowanego przez nas Festiwalu Kultury Afro-brazylijskiej i ceremonii „Batizado e Graduacao”.

– A pseudomimy?

W naszej grupie, nie mamy tego obowiązku nadawania APELIDOS dla uczniów. Istnieje wiele różnych grup, które trzymają się tej filozofii, że w momencie nadawania pierwszej cordy , chrzczą ucznia nadając apelido, które może być dane przez Mestre tego ucznia lub innego Mestre zaproszonego na ceremonię. Nie wszystkie jednak grupy trzymają się tej procedury.

– Od kiedy trenujesz w Józefosławiu?

Od września tego roku współpracuję z Instytutem Kultury Latynoamerykańskiej SOLLARES w Józefosławiu. Angażuję się w każdy projekt, który promuje capoeirę i Brazylię. Wraz z SOLLARES organizujemy Dni Brazylii w Szkołach Podstawowych w okolicach Piaseczna. Będę to spotkania z młodzieżą, prowadzone przez przedstawiciela Ambasady Brazylii. Nie zabraknie tam oczywiście pokazu capoeiry.

Zapraszam wszystkich chętnych na treningi. Spotykamy się w każdą sobotę w sali gimnastycznej na ul. Julianowskiej 66 C.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][nz_vc_gallery link_full=”true” img_size=”Montserrat-Ninzio-One-Third” columns=”3″ images=”6749,6750,6751,6752,6753,6754,6755,6756,6757,6758,6759,6760,6761,6762,6763,6764,6765,6766,6767,6768″][/vc_column][/vc_row]