Karnawał w Rio de Janerio

Karnawał w Rio de Janeiro trwa przez pięć dni i nocy. Rozpoczyna się w piątek przed środą popielcową. Kojarzy się z pochodami w rytmach samby- gorącej, barwnej i zmysłowej. Lecz mało kto wie jak jest geneza karnawału w Rio.

Początki karnawału to rok 1808, kiedy to portugalska rodzina królewska schroniła się w Brazylii przed inwazją Napoleona. Podczas pobytu w Brazylii dwór cesarski bawił się na wspaniałych balach karnawałowych. Pełne przepychu defilady powozów i karet, kwiaty, confetti, szampan i piękne stroje i droga biżuteria … Zwykli ludzie mogli jedynie podziwiać zabawy arystokracji.

Przełom nastąpił w 1888 roku. Księżniczka Isabel, córka cesarza Don Pedro II, zniosła dekretem niewolnictwo. Wolni murzyni zaczęli organizować w miastach, wsiach, fazendach, swoje popisy taneczne i wokalne, przebierać się w fantazyjne stroje, śpiewać swoje pieśni w rytm bębnów i instrumentów rytmicznych… Z tych pieśni zrodziła się samba i zawładnęła całym krajem.

Pojawiły się uliczne pochody, kluby dla bogatych ludzi, mające na celu organizowanie karnawałowych balów kostiumowych i defilad większych grup. Wtedy też zaczęły powstawać, wśród ludności biednej i mieszkańców otaczających Rio de Janeiro wzgórz, szkoły samby (Escolas de samba).

Karnawał w Rio trwa nieprzerwanie po dziś dzień. Cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród Brazylijczyków i ludzi z całego świata, którzy licznie odwiedzają Rio podczas karnawału.