Dlaczego Ameryka Łacińska

Carolina Musiela Peralta – lektorka języka hiszpańskiego, studentka wydziału latyno-amerykańskiego na Uniwersytecie Warszawskim, Argentynka przez wiele lat mieszkająca w Cordobie, odpowie na pytanie – dlaczego ludzie interesują się Ameryką Łacińską.

Ameryka Łacińska to młody, odległy dla nas kontynent, pełen kontrastów, z bogatą historią. Skąd wynika tak duże nią zainteresowanie, ostatnio spotęgowane wyborem papieża z Argentyny czy tegorocznym mundialem w Brazylii. Kontakt z kulturą latynoską mamy poprzez muzykę, literaturę czy kinematografię. Niemniej jednak wiedza na temat Ameryki Łacińskiej jest powierzchowna, gdyż wynika z kilku obejrzanych filmów, programów przyrodniczych czy podróżniczych. Niektórzy nawet dziwią się że jest tam cywilizacja i ze w ogóle istnieje tam elektronika … Na szczęście to bardzo nieliczna grupa a Ameryka Łacińska staje się coraz bardziej popularna (już nie tylko Brazylia czy Meksyk), z resztą tak samo jak język hiszpański. Oczywiście najbardziej otwarta i chłonna wiedzy o Ameryce Łacińskiej jest młodzież, która coraz częściej wykazuje nią zainteresowanie również poprzez naukę samego języka.

Jak zdobyć wiedzę o Ameryce Łacińskiej?

Można ją poznawać biernie- oglądając programy telewizyjne lub czytając książki podróżnicze. Lecz o wiele lepiej, ciekawiej i pełniej można zgłębić informacje o tym kontynencie spotykając się z ludźmi, którzy zwiedzali ten rejon świata a najlepiej spotykając się z rodowitym Latynosem.

Lecz wracając do tematu. Dlaczego ludzie interesują się Ameryką Łacińską? Odpowiedzi są dość proste. Bo to egzotyczny kontynent, mający swoja historię i kulturę (nie mówimy tu tylko o fieście, sjeście czy innych podobnych :P). Dla Europejczyków jest to odległy, mało znany kontynent na końcu świata. Ludzi zawsze intrygowało to, co mało znane. Wcześniej wspomniałam kulturę. Kultura jest tu oczywiście bardzo ważnym czynnikiem. Zwłaszcza jej różnorodność i wielowymiarowość przykuwa uwagę. I oczywiście bardzo otwarty, luźny i przyjazny styl bycia Latynosów. W dodatku ta energiczna i rytmiczna (czasami seksowna :3) muzyka. Jest to duża odmiana naszego codziennego życia. Kto nie lubi przerwać rutyny i trochę się zabawić? 😛

Jest wiele, co Ameryka Łacińska może zaoferować, pokazać i nauczyć. Może nie wszystko jest tam tak różowe , gdyż jak każdy inny kontynent ma swoje problemy. Lecz nie różni się tak bardzo od innych kontynentów, nie jest „gorszy” lecz też nie jest „lepszy”. Jest to „młody kontynent”, który posiada swą historię oraz przepiękną różnorodną kulturę.