Yerba Mate – magiczny napój Ameryki Łacińskiej

W krajach Ameryki Południowej yerba mate pije się wszędzie, o każdej porze dnia i nocy. Mate jest tam nieodzownym i ważnym towarzyszem dnia codziennego a piją ją urzędnicy, sklepikarze, przedsiębiorcy, biedni i bogaci. Po prostu wszyscy. Ten specyficzny napar z ostrokrzewu to przykład kulturowego fenomenu. Można nim wyrażać uczucia i emocje. Jeśli zostaniesz poczęstowany yerbą, oznacza to że jesteś mile widzianym gościem. To wyraz akceptacji. Jest kod kontekstów podawanej mate: gorzka oznacza neutralność, posłodzona przyjaźń i ciepłe uczucia, wrząca – miej się na baczności.

Yerba Mate historycznie
Yerba Mate to suszone liście ostrokrzewu paragwajskiego. Od wieków ludy z plemienia Guarani wykorzystywały Yerba do jedzenia, picia i leczenia licznych chorób. Kiedy Hiszpańscy konkwistadorzy przybyli do Argentyny w poszukiwaniu złota i srebra, znaleźli największy skarb Argentyny … Yerba Mate. Później robotnicy rolni tzw. pampas po ciężkim dniu pracy, gromadzili się i wspólnie przy ognisku parzyli i pili mate „puszczając ją obieg”. Taka jest historia tego magicznego napoju, który jest do dzisiaj ulubionym naparem milionów ludzi na całym świecie.

Działanie Yerba Mate
Współcześnie doceniamy mate za jej dobroczynne właściwości. To nie tylko pobudzający, energetyczny napój, ale również substancja bogata w witaminy i minerały: C, B1, B6, niacynę, wapń, fosfor, żelazo, magnez potas czy sód. Mate ma działanie terapeutyczne. Likwiduje zmęczenie, jak również stymuluje psychicznie i fizycznie organizm człowieka. Zwiększa wydajność umysłową. Koi nerwy, neutralizuje szkodliwe wolne rodniki, wspomaga pracę układu krążenia i przemianę materii.

Jak przygotować un buen mate?
Teorii, legend czy obyczajów związanych z piciem mate jest wiele. Poniżej przepis na mate dla przeciętnego „siorbacza”:

  • wsyp susz yerba mate do naczynia, wypełniając je w ok. 1/3 do ¾ wysokości;
  • przykryj wylot naczynia dłonią, odwróć „do góry dnem” i wstrząśnij kilka razy, po czym odwróć naczynko tak, aby cały susz leżał po jednej stronie – dzięki temu pył i mniejsze kawałki zostają na górze, a grube liście i patyczki na dole;
  • włóż bombillę w mate tak, aby filtr wkręcił się w dolną część górki suszu – tam gdzie są najgrubsze kawałki ostrokrzewu;
  • wlewaj gorącą wodę o temperaturze ok. 75 – 800C w wolną przestrzeń między suszem, a ścianką naczynka .